Terviseuudised

Lastefondi toel saab implantaadid kolmaski hambumushäirega nooruk (1)

Silja Paavle, 16. juuni 2016 10:08
Freddyl on diagnoositud oligodontia ehk haruldane geeniviga, mille puhul puuduvad inimesel enam kui kuue jäävhamba alged. Foto: Erakogu
SA TÜ Kliinikumi Lastefond aitab tasuda juba kolmanda haruldast hambumushäiret põdeva nooruki hambaimplantaatide eest. Fond toetab selles nüüdsest ka 19-aastast Freddyt pea 7000 euroga.

Freddyl on samuti diagnoositud oligodontia ehk haruldane geeniviga, mille puhul puuduvad inimesel enam kui kuue jäävhamba alged. See tähendab, et piimahammaste asemele jäävhambaid ei kasva. Noormehel on hetkel suus vaid 11 jäävhammast, mis tähendab, et puudub rohkem kui 20 hammast (tervel täiskasvanul on neid 32).

Samal teemal

Haiguse tekkepõhjused on tänaseni ebaselged, kuid kindel mõju on nii geneetilistel- kui keskkonnateguritel. Nii paljude hambaalgete puudumine ei ole ainuüksi esteetiline probleem, vaid esmalt just funktsionaalne, sest suus olevatel hammastel lasub ülekoormus. Ka võib esineda ülekoormust alalõua liigestel: valu, väsimus, naksumine.

Freddy isa sõnul pole ka poja olemasolevate naturaalhammaste seisukord kiita, mistõttu on nende prognoos halb. “Ravita jäämisel ootaks Freddyt tõenäoliselt ees täielik hambutus ja totaalproteesid,” tõdeb ta.

Haiguse ravis annaks parima ja pikaajalisema tulemuse hambaimplantaatite paigaldamine, mis on aga väga kallis ning mille eest haigekassa ei tasu, kuivõrd see ei ole kantud haigekassa tervishoiuteenuste nimekirja.

“Freddy mõlemale lõualuule vajalike implantaatide maksumus oleks esialgsetel hinnangutel umbes 18 000 eurot,” räägib noormehe isa. “Olukorra teeb meie pere jaoks veelgi kurvemaks fakt, et Freddy 15-aastasel vennal on täpselt sama geneetiline haigus, mis tähendab, et meil on mõne aasta pärast oodata samas suurusjärgus kulutusi hambaravile. Sellises suuruses väljaminekud ei ole aga selgelt meie perele jõukohased.”

Seetõttu pöörduti Lastefondi poole, kes otsustas toetada Freddy alalõualuule hambaimplantaatide paigaldamist 6800 euroga. 3000 eurot jääb pere enda kanda.

Lastefond toetab veel kahte sama haigusega noorukit – 18-aastast Estellet, kellele hambaimplantaatide paigaldamisse panustab fond kokku 9646 eurot, ning 18-aastast Sten Oliveri, keda fond toetab selles 5450 euroga.