Doonoripäev Ida-Tallinna KeskhaiglasFoto: Erakogu
Silja Paavle 27. juuni 2016 11:56
Suvi on aeg, mil verekeskusel on raske vajalikke verevarusid tagada. Vahetult enne jaanipäeva andsid oma osa verevarude täiendamisse Ida-Tallinna keskhaigla töötajad. 40 vereloovutaja seas oli ka esmakordseid doonoreid.

Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning patsiendid raskete operatsioonide ajal, aga ka verejooksu ja raskete traumade korral. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas. ITK patsiendid on saanud 2015. aastal verekeskuselt 4196 doosi erinevaid veretooteid ja selle aasta nelja kuuga juba 1226 doosi.

„Väheke torgib, aga muidu on kõik korras,“ kirjeldas oma kogemust esmakordne vereandja Valvo Vooremaa, ITK tehnilise teenistuse projektijuht. „Kui vere andmise võimalus tuleb koju kätte, peab seda kasutama.“ Temaga nõustus erakorralise meditsiini tehnik Magnus Aasa. „Amet on ju ka selline, et tuleks verd anda – esiteks päästab vere andmine elusid ja teiseks puhastub selle käigus veri, mis tagab hea enesetunde.“

„Kõik peaksid verd andma, isegi need, kes verd kardavad,“ ütles ITK komplekteerija Janel Sunter, kes on verd andnud juba üle kümne korra. „Ühel hetkel võib sul endal seda verd vaja minna.“

„Meedikutena teate te imehästi, kuivõrd oluline on mingis raviprotsessis ning kriitilises olukorras inimelude päästmisel piisavas koguses veretoodete olemasolu, “ kiitis doonoreid Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Riin Kullaste.