Hea nõu

Ettevaatust! Päikesekreem ei kaitsegi päikese eest! (11)

Silja Paavle, 28. juuni 2016 06:45
Foto: PantherMedia / Scanpix
Maailmas ilmuvad uuringutulemused, mis kinnitavad, et päikesekreemid ei paku päikese kahjuliku mõju eest kaitset. Ka tunnustatud teadusajakiri Nature on käsitlenud teemat, et ka kaitsefaktoriga 50 kreem ei aita melanoomi ära hoida, vaid lükkab selle tekke edasi. Kuidas nende uuringute valguses päikesekreemidesse suhtuda?

"Soovitan kasutada lihtsat talupojamõistust ja küsida endalt: miks ma lähen pruuniks, kui olen kaitstud," kostab Dr Niine Nahakliiniku onkoloog Marianne Niin, et nahavärvi muutus on esimene ohumärk.

Samal teemal

Nimelt: tavapärased SPF märkega kreemid pakuvad kaitset vaid UVB kiirguse eest, pikema lainepikkusega ning fotovananemist (kortse) ja nahavähki tekitava UVA-kiirguse eest need aga kaitset ei paku. Suviti maapinnale jõudvast kiirgusest on umbes 95% UVA ja 5% UVB.

"Mida suurem on kreemi päikesekaitsenumber, seda rohkem aega kulub päikesepõletuse tekkeks. See aga tähendab, et päikese käes ollakse UVA-kiirguse eest kaitsmata," nendib Niin.

Kasutada tuleks vaid kreeme, millel on märge: "Broad Spectrum SPF 30+" või selliseid, mis sisaldavad titaaniumdioksiidi ja tsinkoksiidi. Viimased ei imendu nahka, säästes nii organismi kahjulikest ainetest ja pakkudes nahale füüsikalist kaitset. Eestis on sellised enamik apteekides müüdavaid laste päikesekreeme.

Doktor Niin paneb siiski südamele, et ükski päikesekaitsekreem ei kaitse täielikult kahjuliku ultraviolettkiirguse eest ja seetõttu tuleb oma keha kaitsta nii päikese eest riietega kui ka kreemitades.

Eriti hoolikalt tuleb päikesepõletuse eest hoida lapsi, sest juba üks päikesepõletus enne viieteistkümnendat eluaastat suurendab melanoomi tekkeriski kaks korda.

Samal teemal

02.11.2016
Enne päikesereisi solaariumisse? Mitte mingil juhul!
26.08.2016
Melanoom: kümme fakti, mida igaüks peaks teadma
10.07.2016
Ettevaatust! Autojuhidel on suurem risk haigestuda nahavähki!
14.06.2016
Nahavähist on enim ohustatud Uus-Meremaa ja Austraalia