Täna andis Vähiliit Tartu Ülikooli kliinikumile üle mobiilsed diagnoosikabinetid, mis toovad naha- ja meestearstiteenuse ka kõige kaugematesse Eestimaa paikadesse.Foto: Teet Malsroos
Silja Paavle 28. juuni 2016 17:50
Täna andis Vähiliit Tartu Ülikooli kliinikumile üle naha- ja  eesnäärmevähi mobiilsed diagnoosikabinetid, mis hakkavad sarnaselt mammograafiabussiga mööda Eestit ringi sõitma, et kiirendada inimeste õigeaegset jõudmist naha- ja meestearsti juurde.

Kui esialgselt unistati ühe bussi ostmisest, siis ETV heategevussaate Jõulutunnel vahendusel annetasid eestlased läbi aegade rekordsumma ehk 312 628 eurot ning nii sai Vähiliit osta kaks mobiilset diagnoosikabinetti. Need anti Tartu Ülikooli kliinikumi käsutusse.

Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur tunnistas üleandmisüritusel, et kui tal oli varakult pikk kõne valmis mõeldud, siis treilereid diagnostikakabinettidega Estonia talveaiale lähenemas nähes vajus tal suu üllatusest lahti ja jäi lahti pikaks ajaks – nii uhke oli vaatepilt, mida ta nägi.

Urmas Siiguri sõnul on diagnostikakabinetid oluline samm tervishoiuteenuste geograafilisest kättesaadavusest rääkides. "Inimesed tahaksid muidugi parimat arstiabiteenust kodu kõrval, paraku moodne tehnoloogia on sitsikardinatega heinalõhnalise maahaigla jaoks ajalugu," märkis ta. Mobiilsed ambulatoorsed vastuvõtu kabinetid tagavad aga tervishoiuteenuse kättesaadavuse inimesele olenemata tema elukohast. Siiguri sõnul on arstid saanud Eesti rahvalt tööriistad ja valmis neid rahva huvides rakendama, kui haigekassa teenused ka hüvitab. Tanel Ross, Eesti Haigekassa juhatuse esimees ütles: "Haigekassa poolt peame oluliseks toetada diagnoosikabinettide maksimaalset kasutust adekvaatse rahastamise kaudu, et tervishoiusüsteem vastaks inimeste ootusele.".

MTÜ Eesti Vähiliit nõukogu esimees, onkoloog Vahur Valvere kinnitas, et mobiilsed diagnoosikabinetid on sisustatud tehnika viimase sõna järgi ning kabinettide funktsionaalsus võimaldab nendes teha nii naha kui ka eesnäärme kontrolli, et avastada muutused võimalikult vara. Kabinettides on kaasaegne sisustus: ultraheliaparaat eesnäärme uuringuteks ja digitaalne dermatoskoop ning spetsiaalsed luubid nahauuringuteks. Androloog Margus Punabi sõnul saab meestele mõeldud kabinetis saab teha kõik mehe tervise jaoks vajalikud uuringud, välja arvatud spermauuringut.

Kabinetid on varustatud ka kaldteedega, et võimaldada ligipääs liikumispuuetega inimestele.

Mobiilsete diagnoosikabinettide esimene väljasõit toimub plaanide kohaselt juba augustis, eesnäärmebuss jõuab Margus Punabi kinnitusel esimesena Põlvasse ja Võrru.

Vaata galeriist, kes osalesid mobiilsete diagnoosikabinettide pidulikul üleandmisel ning millised moodsad bussid välja näevad.