Keha

Nahavähist on enim ohustatud Uus-Meremaa ja Austraalia 

Silja Paavle, 14. juuli 2016 09:34
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kõige suurem oht nahavähi tekkeks on Uus-Meremaal, kõige suurem melanoomist põhjustatud surmajuhtude arv aga Nigeerias, selgub ajakirjas Derma.plus avaldatud rahvusvahelisest nahavähi uuringust.

Uuringus rõhutatakse, et melanoomi esinemissagedust mõjutavad nii geograafilised kui sotsiaalmajanduslikud faktorid.

Samal teemal

Arvestades erinevate riikide UV-faktorit, elanike keskmist nahatooni ja vähijuhtude arvu, selgub uuringust, et geograafiliselt on suurim tõenäosus melanoomi tekkeks Uus-Meremaal. Järgmised ohtlikud paigad on Austraalia, Šveits, Rootsi ja Norra. Eesti on selles nimekirjas 22. kohal, kõige vähem nahavähijuhte esineb selle uuringu andmeil Bangladeshis.

Sotsiaalmajandusliku indeksi väljaarvutamiseks võrreldi melanoomi surmajuhtudega riikide kulutusi tervishoiule, ravi kättesaadavust ja inimeste sissetulekut. Ilmnes, et Uus-Meremaal ja Austraalias on vaatamata kõige rohkematele melanoomijuhtudele suremus sellesse haigusesse kõige väiksem (vastavalt 15% ja 13%). Kõige rohkem inimesi sureneb inimesi melanoomi tõttu Nigeerias - 67%. Eestis surevad inimesed melanoomi tõttu 34 protsendil juhtudest.

Uuringust selgub ka, et melanoomiravi on kõige paremini kättesaadav Rootsis, Šveitsis ja Itaalias, Eesti on ravi kättesaadavuse tabelis 62 riigi seas 33. kohal.

Samal teemal

26.09.2016
Melanoom: kümme fakti, mida igaüks peaks teadma
28.06.2016
Ettevaatust! Päikesekreem ei kaitsegi päikese eest!
28.06.2016
Kuuma päikese all varitseb päevitajaid nahavähk
27.06.2016
Melanoom: mida igaüks peaks sellest kurjast tõvest teadma?