KONTROLLI END: Margus Punab rõõmustab, et mobiilne eesnäärmebuss viib meestearsti teenuse ka väiksematesse paikadesse. Tema sõnul peaks eesnäärmevähi ennetuseks mehed alates 50 eluaastast meestearsti juures kontrollis käima ka ilma igasuguste kaebusteta Foto: Teet Malsroos
Silja Paavle 19. juuli 2016 04:00
Eesti mehe tervis pole särav – 15–20% Eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes, igal viiendal avastatakse eesnäärmevähk ning eesnäärme healoomuline suurenemine ja sellest tulenevad kusemishäired kimbutavad 70% mehi.

"Mehi, kellel pole keskikka jõudes oma keskosaga probleeme, on väga vähe. Uuringud näitavad, et 40%-l üle 50aastastel meestel esineb olulisi elukvaliteeti mõjutavaid kusemishäireid. Peale nende ka seksuaalhäired, kiilaspäisus, anatoomilised mured," lausub Tartu ülikooli androloog Margus Punab. Eesnäärmehaigused on Eesti meeste kroonilise haigestumise põhjusena laialt levinud.

Üks meeste kehva tervise põhjuseid on see, et meestearst ei tööta igas maakonnas. Et mehed jõuaksid õigel ajal arsti juurde, andis vähiliit Tartu Ülikooli kliinikumile üle "Jõulutunneli" annetuste eest ostetud liikuva diagnoosibussi, mis Margus Punabi kinnitusel aitab androloogi teenuse viia meestele lähemale. Eesnäärmebussis on ultraheliaparaat eesnäärme uuringuteks, kehaanalüsaator, millega saab mõõta kliendi kaalu, pikkust, lihasmassi, rasvaprotsenti, bioloogilist vanust ning muid spetsiifilisi näitajaid, samuti uriinivoolu mõõtmise aparaat, analüsaator ja palju muud. Punabi kinnitusel on kabineti varustus täpselt samasugune, nagu see on ka Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku Tallinna ja Pärnu filiaalis.

Liikuvate diagnoosikabinettide esimene väljasõit tuleb plaanide kohaselt augustis, eesnäärmebuss jõuab Punabi kinnitusel kõigepealt Põlvasse ja Võrru.

Millal peaks mees minema meestearsti juurde? Punab rõhutab, et eesnäärmevähk areneb välja väga pikka aega ning seetõttu on oluline meestel arsti juurde minna ka ilma kaebusteta. "Kindlasti peaks end uurima mehed alates 50. eluaastast. Kui lähisugulastel on aga diagnoositud eesnäärme- või rinnavähki, siis peaks end uurima juba alates 40 eluaastast," märgib ta. Kui eesnäärmevähi diagnoos saada õigel ajal, saab selle tõvega elada nagu iga teisegi kroonilise haigusega. "Kui õige aja maha magame, ei ela mees tõenäoliselt üle viie aasta," rõhutab androloog.

Kindlasti peab arstiga nõu pidama ka siis, kui alakehas on pidev ebamugavustunne või valud või kui on kusemishäireid.