Hea nõu

Mida tasub teada enne toidulisandi ostmist? 

Õhtuleht.ee, 5. august 2016 12:10
Foto: PantherMedia / Scanpix
Mida jälgida toidulisanid ostmisel?

Maaeluministeerium jagab soovitusi, mida meeles pidada. 

Samal teemal

Mis on toidulisand?
Toidulisand on toit, mida kasutatakse vajadusel tavatoidu täiendamiseks. Toidulisand ei ole mõeldud haiguste tõkestamiseks, leevendamiseks ega raviks.

Mõtle hoolikalt läbi, kas ja miks Sa toidulisandit vajad
Organismi normaalseks arenguks ja hea tervisliku seisundi säilitamiseks vajalikud toitained saad kätte tasakaalustatud ja mitmekülgsest toidust. Seetõttu ei tasu otsustada toidulisandi tarbimise kasuks hirmus, et tavatoit ei suuda tagada vajalikke toitaineid.

Pea nõu arsti või apteekriga
Parim sõber võib paljudes asjades anda head nõu, kuid toidulisandi valikul usalda siiski vastava väljaõppega spetsialisti. Samuti eelista toidulisandit ostes toidupoele apteeki.

Toidulisand ei ole ravim
Ravim on ette nähtud haiguse ravimiseks või haigusseisundi leevendamiseks. Toidulisand seevastu on ette nähtud tavatoidu täiendamiseks. Toidulisandil ja ravimil on erinev eesmärk ja toime. Pea meeles, et igast vitamiinist saab teatud annuses juba ravim.

Ravim ja toidulisand koos võivad mõjuda ohtlikult
Toidulisandid võivad tugevdada või hoopis nõrgendada ravimi toimet. Kui võtad ravimeid koos toidulisandiga, anna sellest kindlasti teada oma arstile.

Uuri pakendi märgistust
Märgistus toidulisandi pakendil ei tohi mingil moel Sind eksitada! Märgistus ei tohi viidata haigusi tõkestavatele, leevendavatele või ravivatele omadustele.

Järgi kasutusjuhendit
Juhindu kindlasti toidulisandi päevasest soovitatavast kogusest. Ülemäära suurtes kogustes tarbituna võivad ka vitamiinid ja mineraaltoitained mõjuda halvasti Sinu tervisele.

Ole ettevaatlik taimseid koostisosi sisaldavate toidulisanditega
Rahvameditsiinis tuntud taimi ei ole põhjalikult ja kliiniliselt uuritud, kuna eeldatakse, et traditsiooniline kasutus on kasuliku toime piisavaks tõendiks. Seega uuri eelnevalt taimede võimalikke kõrvaltoimeid. Näiteks üldtuntud ženšenni liigne tarbimine võib põhjustada närvisüsteemi kõrgendatud erutuvust või unehäireid.

Suhtu reklaami kriitiliselt
Müügiedu tagamiseks on tootjal huvi muuta oma toidulisand teistest eristuvaks, seega saadab toidulisandite müüki tavaliselt mõjus reklaamikampaania. Seetõttu säilita selge meel lubaduste osas, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi.

E-poest toidulisandit ostes uuri müüja tausta
Enne toidulisandi tellimist e-poest veendu kauba ja müüja usaldusväärsuses. Väldi ettevõtteid, kelle vähene kontaktinfo ei võimalda nende asukohta kindlaks teha. Arvesta, et väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud toidulisand ei pruugi vastata meil kehtivatele nõuetele.

Suhtu kriitiliselt üldise või arusaamatu sisuga väidetesse
Kui toidulisandi märgistusel on esitatud ebamäärase sisuga väiteid (näiteks „hea sinu südamele“, „õrn sinu kõhule“, „tervislik suutäis“), siis arvesta sellega, et need väited ei ütle tegelikult midagi toote koostisosade mõju kohta. Toidulisandi märgistusel on lubatud kasutada vaid selliseid väiteid, mis viitavad konkreetsele ainele ja selle kasulikule mõjule, või kui üldise sisuga väidet on täpsustatud kasutada lubatud tervisealase väitega.

Märked „100% looduslik“ ja „patenteeritud koostis“ ei taga, et toode on ohutu
Sõna „looduslik“ kasutamisega eksitatakse tarbijat tihti, andes sellega edasi valeteavet toote olemuse, koostise või valmistamise kohta. Toote tegelik koostis võib erineda etiketil märgitust. Viited teaduslike uuringutega kaitstud sisule on arukas üle kontrollida enne toote ostmist.

Ära lase end eksitada toitumisnõustajate soovitustest
Paljud nimetavad end tänapäeval toitumisnõustajaks, kuid ei oma selleks vastavat väljaõpet. Kui toitumisnõustaja soovitab isegi tervisliku toiduvaliku puhul tarbida lisaks ka toidulisandeid, tasub tema nõu väärtuses kahelda. Toidulisandite vajalikkuse üle on kõige pädevam otsustama vastava väljaõppega inimene.

Ülitõhusa salendava efekti asemel ohtlikud kõrvalmõjud
Võib juhtuda, et nimetuse „rasvapõletaja“ all müüdava toidulisandi koostises kasutatakse ainet, mis osutub hoopis ravimiks. Sellised ained on näiteks efedriin, sibutramiin või strühniin, mida on lisatud tootesse ebaseaduslikult selle toime tugevdamiseks. Nende ainete võimalike kõrvaltoimetena on täheldatud kiirenenud südametegevust ja vererõhu tõusu, kuid mitte kaalulangust. Parem 30 minutit füüsilist tegevust kui 30 kapslit purgist.

Suhtu skeptiliselt toidulisanditesse, mille mõju on selgelt liialdatud
Mitu imetoimet ühekorraga! Toidulisandid, mis lubavad korraga parandada juuste kasvu ja mälu, tõsta seksuaalset võimekust ning vähendada kortsude teket, ei avalda tavaliselt soovitud mõju.

Mõiste „tervislik“ ekslik tõlgendamine
Toite ei saa liigitada tervislikeks ja ebatervislikeks. Tervislik saab olla inimese toitumine, elustiil, väärtushinnangud ja hoiakud tervikuna. Tervislikku toitumist ei saa võrdsustada ainult puu- ja köögiviljade söömisega ning nn keemiavaba toidu eelistamisega. Piisavalt liikudes ning tasakaalustatud segatoitu süües oled teinud õige valiku!

Toidulisandi ohutus
Toidulisandi ohutuse, nõuetekohasuse ja kvaliteedi eest vastutab toidulisandi tootja või turustaja. Toidulisandi esmakordsel turuleviimisel peab turustaja sellest teavitama Veterinaar- ja Toiduametit. Turuleviimisest teavitamine ei tähenda toidulisandi heakskiitmist.

Samal teemal

30.08.2016
KAS TEADSID? Millised on kolm kõige levinumat allergiat ja kuidas neid leevendada?
09.08.2016
KORTSUD KIMBUTAVAD? Valmista ise tõhus vananemisvastane kreem!
09.08.2016
Tarbijad ei tea, mida kõike võib poes müüdavas toidulisandis olla
05.08.2016
Ohhoo! Mõned toidulisandid suurendavad antidepressantide toimet