Hea nõu

Kas suvikõrvits on tõesti mürgine? (2)

Piret Parik, 19. august 2016, 04:00
Kas suvikõrvits on tõesti mürgine?
Välismeedia on mitu korda hoiatanud, et kibeda maitsega suvikõrvitsad võivad olla mürgised. Kõlakatele lisab hoogu mullune juhtum, kus suvikõrvitsa mürgistus sai Saksa pensionärile saatuslikuks.

Suvikõrvits sisaldab looduslikul kujul esinevat toksiini nimega kukurbitatsiin. Selle mürgistus on aga haruldane, kuna mürkained muudavad vilja kibedaks ja seetõttu jäetakse see tavaliselt söömata, kirjutab The Daily Meal.

Samal teemal

Eesti Maaülikooli köögiviljanduse lektor Priit Põldma kinnitab, et kukurbitatsiin on mõru aine, mida esineb ka näiteks vanades kurgisortides, kuid seda peaks maitse järgi tundma ja selle söömist saab tänu sellele vältida.

"Suvikõrvitsat kasvatatakse Eestis juba aastaid, sorte on palju ja kõik on väga head. Aga mina pole küll kunagi sattunud sööma mõru maitsega suvikõrvitsat," lausub Põldma.

Toksikoloog Anne Kahru sõnul on söögiks mõeldud suvikõrvitsa sordid aretatud nii, et mürkainet seal poleks. "Mina ja ilmselt paljud teised on suured suvikõrvitsasõbrad ja naudivad selle söömist ilma igasugu kõrvalnähtudeta," ütleb ta.

2 KOMMENTAARI

h
hmm 20. august 2016, 13:55
mõru kurk on ka siis mürgine.. tundub et EL vanades maades on rahaahnusega saasta uputud, ime ei ole et mürgised neil seal.. Meil pole ühtki mõrudat suvikõrvitsat, tarbin iga nädal..
i
imelik rahvas seal välismaal 19. august 2016, 08:52
foobilised. Neil teisigi veidrusi. Näiteks nad ei julge metsast mustikaid korjata ega süüa. Küsimusele, miks, vastati: Äkki on rebane siia pissinud!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee