Uudised

Regionaalhaiglas alustati jämesoolevähi sõeluuringuprogrammiga 

Silja Paavle, 19. august 2016, 11:05
Eesti kuulub nende Euroopa riikide hulka, kus soolevähki haigestumine on viimase 30–40 aastaga sagenenud kolm korda.Foto: PantherMedia / Scanpix
Regionaalhaigla alustas Eesti Haigekassa poolt algatatud ja rahastatud jämesoolevähi sõeluuringuprogrammiga, 16. augustil viidi läbi ka esimene sõelkoloskoopia ehk endoskoopiline uuring, mille teostas gastroenteroloog Küllike Palk.

Jämesoolevähi sõeluuring  on Eestis suunatud 60-69 aastastele ravikindlustatud inimestele. 2016 aastal on jämesoolevähi uuringu sihtrühmaks 60. aastased mehed ja naised. Järgnevatel aastatel lisandub igal aastal 1 vanuserühm.

Samal teemal

Sõeluuringu raames teostatav jämesoole endoskoopiline uuring ehk sõelkoloskoopia on oluline ja otsustav etapp sõeluuringu kui programmi üldises edukuses. „Peame väga oluliseks head koostööd patsientidega ning valutu uuringumetoodika valikut, meil on kasutusel efektiivne valutustamine sedatsiooni või vajadusel üldanesteesia näol,“ selgitas Regionaalhaigla endoskoopiaosakonna juhataja Sirje Marran. Kvaliteetsete diagnostiliste tulemuste ja vajadusel vähieelsete muutuste eemaldamiseks on vajalik rahulik uuringurütm, hea soole ettevalmistus ning muidugi kompetentne ja pühendunud personal.

Eestis on sõeluuringu läbiviimisesse kaasatud vaid suure koloskoopia teostamise kogemusega arstid, Regionaalhaiglas on sõelkoloskoopia tegemiseks lisapädevuse saanud Priit Melnik, Indrek Seire,  Küllike Palk, Julia Borissova, Aivi Koldits  ja Jelizaveta Gorosina. Programmi koordinaatoriteks Regionaalhaiglas on Tiit Suuroja, kes oli  ka jämesoolevähi  ennetusprogrammi käivitamise üks  eestvedajaid, ja Karel Tomberg, kes koordineerib laboratoorsete sõeltestide  teostust.

Sõeluuringud on metoodika kaebusteta ja kindlas vanusegrupis inimeste testimiseks eesmärgiga ennetada vähki või vähemalt avastada see varases staadiumis. Uuringutega on  tõestatud rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi programmilise sõeluurimise efektiivsus. Levinuimaks metoodikaks jämesoolevähi sõeluuringuprogrammides on esmane uuring peitevere avastamiseks väljaheites ning sellele järgnev endoskoopiline uuring peitevere suhtes positiivsetel juhtudel.