Keha

Kuidas ennetada pingepeavalusid? 

Õhtuleht.ee, 21. august 2016 13:05
Foto: ALDO LUUD
Maailmas tehtud uuringute alusel saab väita, et 90% inimestest on pea vähemalt kord elus valutanud. Teada on ka, et levinuim peavalutüüp on pingepeavalu.

Pingetüüpi peavalu on peavalude seas levinuim. Kuigi mitte alati, on siiski üsna palju võimalik ette võtta selleks, et sedasorti peavalu vältida. Patsienditrükis "Kuidas vabaneda peavalust?" annab selleks mõned soovitused.

1. Väldi pikka aega ühes asendis istumist või liikumist. Töökohas kontrolli oma tööasendit ja sea see enda järgi sobivaks. Pikka aega ühe koha peal istumine on samuti sundasend.

2. Hoolitse oma füüsilise vormi eest. Valu aitab vältida mõõdukas koormus – jaluta igal võimalikul juhul, püüa ühildada liikumine oma päevarutiiniga.

3. Oska puhata. Pidev pingesolek võib samuti tekitada peavalu. Õpi oma mõtteid juhtima – ka see on treenitav nagu füüsiline vormgi.

4. Oska valu leevendada. Oluline on leida just enda jaoks sobivad lõõgastumisnipid, olgu selleks füsioteraapia, massaaž või näiteks nõelravi.

5. Hoia ravimid käepärast. Tihti mõeldakse, et valu tuleb välja kannatada. Kui valu takistab normaalset elurütmi, tuleb seda ravimitega leevendada. Küsi nõu apteekrilt või oma perearstilt.

Samal teemal

30.09.2016
Miks ei tohi oma tervisele mõeldes jalg üle põlve istuda?
15.09.2016
Koolilapsi kimbutavad enim pingepeavalud
10.05.2016
Ettevaatust! Iga kümnes 3D kino külastaja võib filmielamuse asemel kinost lahkuda peavaluga!
12.04.2016
Seitse levinuimat migreeni põhjustajat: kuidas neid üle kavaldada?