Hea nõu

KOOLIAASTA KOPUTAB UKSELE: Kas tead, kui raske võib olla lapse koolikott ning mitu kontrolltööd tohib olla ühel päeval? (9)

Silja Paavle, 23. august 2016, 10:15
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kooliaasta koputab uksele. Mida teha, et laste koolirõõm püsiks ning kooliväsimus ei tuleks kohe kimbutama? Terviseamet tuletab meelde põhilise.

* Koolipidajatel tuleks laste tunniplaan koostada nii, et  humanitaarained vahelduksid reaal- ja oskusainetega. Seejuures peaks arvestama, et õpilase õpi- ja töövõime on suurem päeva esimeses pooles ning nädala teisel ja kolmandal päeval.

Samal teemal

* Kontrolltöid ei tohiks lapsel olla ühel päeval rohkem kui üks ja selle toimumise ajast peaks lapsi teavitama vähemalt viis päeva ette. Ühte õppenädalasse võib planeerida kuni kolm kontrolltööd. Kontrolltöid ei planeerita esmaspäevale ega reedele, samuti õppepäeva esimesele ning viimasele õppetunnile. Möönduseks on juhtumid, kui  õppeaine on tunniplaanis ainult esmaspäeval ja reedel või ainult esimese või viimase tunnina.

* Õppetunnid vahelduvad vahetundidega, mis ei tohi olla lühemad kui 10 minutit. Söögivahetund peab kestma vähemalt 15 minutit.

* Kodused õpiülesanded. 1. klassis omandatakse teadmised koolitunnis, koduseid õpiülesandeid lastele ei anta. Meeles tuleks pidada, et ka suurematele lastele ei anta koduseid ülesandeid pühadejärgseks päevaks ega õppeveerandi esimeseks päevaks.
 
* Koolitee pikkus ja ranitsa raskus. Koolikohustusliku õpilase jalgsi käimise koolitee ei tohiks olla pikem kui 3 km. Kui õpilase jalgsi käimise koolitee on üle 3 km, peab kohalik omavalitsus korraldama õpilaste kooli- ja kojuveo.
 
* Lapsevanemad võiks koolikoti ostul jälgida, et koti tühikaal ülemäära raske ei oleks, sest 1.-3. klassi lapse koolikoti raskus koos sisuga peaks jääma 3 kg sisse. 4.- 6. klassi õpilaste koolikoti raskus ei tohiks olla suurem kui 3,5 kilogrammi. Aeg-ajalt oleks mõistlik koos lapsega koolikoti sisu üle vaadata, et sinna kogunema kippuv üleliigne ja koolipäevaks mitte vajalik kraam välja sorteerida.