Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 15. september 2016 12:31
Suurbritannias tehtud uuringus selgus, et eesnäärme vähki ei ole alati vaja ravida. Kümme aastat kestnud katse näitas, et nii kiiritusravi, kirurgilise sekkumise kui ka kasvaja aktiivse arengu jälgimise korral jäi elulemus ühesuguseks.

Briti meditsiiniuurijad hoiatasid, et eesnäärmevähiga mehed saavad liiga palju raviprotseduure, mis hävitavad nende seksuaalelu ja põhjustavad uriinipidamatust, kirjutas BBC.

Teadlased uurisid kümme aastat 1643 meest, kellele oli avastatud algstaadiumis eesnäärmevähk. Osa patsiente sai kiiritusravi, osa neist opereeriti ning kolmanda grupi puhul kasutati aktiivselt kasvaja arengu jälgimist. Uurijad ütlesid, et katse tulemused on meeste jaoks "äärmiselt julgustavad ja rahustavad“. Kõigi kolme katsealuste rühma puhul oli ellujäämise tase 99 protsenti.

"See, et patsiendid on üleravitud, on globaalne probleem,“ ütles Oxfordi ülikooli professor Freddie Hamdy BBCle. "On mõistetav, et 55aastane mees, kes ütleb, et tal on vähk ning tal on perekond, ei taha millegagi riskeerida,“ lisas Hamdy selgituseks.

Terviseuuringute riikliku instituudi korraldatud katses jälgiti siis eesnäärmevähiga mehi 10 aastat. Ellujäämise tase oli ühesugune, kuid ravi korral esines kõrgem kõrvalnähtude risk. 

Opereeritutel oli uriinipidamatuse ja seksuaalprobleemide risk kahekordistunud. Kiiritusravi suurendas aga soolestikuprobleemide riski. Kuid ilmnes veel üks asjaolu: eesnäärmevähk progresseerus vaid ühel juhul viiest.

Bristoli ülikooli professor Jenny Donovan kinnitas, et eesnäärme vähi puhul võrreldi esmakordselt otseselt kiiritusravi, kirurgilise sekkumise ja aktiivse jälgimise järelmeid. „Igal ravil olid erinevad mõjud ja toimed ning me vajame pikemat aega, et jälgida, kuidas need tasakaalustuvad järgmisel kümnel aastal.“

Antud katsega tehtud avastused puudutavad ainult algstaadiumis kasvajaid, edasiarenenud kasvajaid tuleb ravida juba agressiivsemalt.

"Praegusel hetkel otsustavad paljud mehed aktiivse ravi vastu ebamäärasuse tõttu selle valiku mõjude osas ning ärevusest selle pärast, mida aktiivne ravi põhjustab,“ rääkis Briti eesnäärmevähi arst Matthew Hobbs. "On äärmiselt rahustav kuulda, et kasvaja aktiivne jälgimine annab meestele samasuguse ellujäämise võimaluse.“