Keha

Tõved kimbutavad sageli? Ehk on süüdi seleenipuudus? 

Silja Paavle, 23. september 2016 11:15
Seleeni saab ka toidust - näiteks punased viinamarjad on head seleeniallikad.Foto: PantherMedia / Scanpix
Eestlase veres on vähe seleeni – mineraalainet, mis on tugeva immuunsüsteemi võti, millest sõltub tervis eriti külmetushooajal, kinnitavad teadlased. Kuna Eesti muld on seleenivaene, ei saa ka mitmekesise menüü korral kohalikust toidust vajalikku kogust seleeni.

Olulise antioksüdandina aitab seleen aga kaitsta organismi rakke vabade radikaalide kahjustuste eest. Just need on immuunsüsteemi nõrgendajad ja paljude haiguste, külmetushaigustest vähini välja, põhjustajaks.

Samal teemal

Seleen suudab organismis teha palju, alates meeste fertiilsuse toetamisest, südame-veresoonkonna hoidmisest kuni kilpnäärme toodetud hormoonide normis püsimiseni välja. Mitmed uuringud kinnitavad, et seleen mõjutab ka eluiga ning kaitseb vähi eest. Kuid samas tasub meeles pidada, et organismi turgutamine seleeniga nõuab vähihaigetelt tarkust, sest keemiaravi ajal tarbitud seleen annab vähirakule elujõudu hoopis juurde.

Suitsetajad, vanurid, südame-veresoonkonna ja teiste krooniliste haiguste põdejad peaksid olema aga topelttähelepanelikud, sest nende organismis on seleeni tõenäoliselt erakordselt vähe.

Kõige paremini imendub seleen igapäevasest mitmekülgsest toidust. Tasub teada, et head seleeniallikad on õllepärm, küüslauk, sibul, kala, koorikloomad, punane liha, punased viinamarjad, spargelkapsas, töötlemata nisuterad ja teravili, munad, maks, neerud, kana ja aedviljad, samuti roheline kapsas ja salat.

Samal teemal

04.10.2016
IIDNE RETSEPT: valmista tõhus ravim, mis pühib tõved viieks aastaks
28.09.2016
VIDEO | Külmetushaigus vajab kohest ravi ja tähelepanu
27.09.2016
Külmetusviirused on alustanud ringkäiku: mida nendega võitlemiseks koduapteeki varuda?
22.09.2016
Loe, millise olulise toitaine puudust seostatakse vähiga