Treenimine

Kuidas on omavahel seotud regulaarne liikumine ning südame tervis? 

Silja Paavle, 23. september 2016 12:12
Foto: PantherMedia / Scanpix
Regulaarne liikumine on parim viis ennetada südamehaigusi. See vähendab lisaks südamehaigustele ka diabeedi, kõrgvererõhutõve, vähi ja varajase surma riski, langetab kolesterooli ja kehakaalu, vabastab stressist ja depressioonist, annab energiat, parandab und, seksuaalelu ja ajufunktsiooni.

Eesti Kardioloogide Selts soovitab Euroopa juhistele toetudes, et terve täiskasvanu kehaline koormus peaks nädalas kestma vähemalt 2,5-5 tundi mõõdukal koormusel või 1-2,5 tundi intensiivsel koormusel. Seega – iga päev pool tundi kõndi annab lõviosa kehalise koormuse positiivsest toimest kätte.

Samal teemal

Kardioloog Margus Viigimaa toob välja neli kõige olulisemat punkti, kuidas liikumine südame tervist tugevdab.

1. Regulaarne liikumine normaliseerib vererõhku. Kõrgenenud vererõhk on väga tihedalt seotud liikumisvaegusega. Kehaline koormus tõstab vererõhku lühikeseks ajaks, aga peale koormust see langeb algväärtusest madalamale. Mida sportlikum inimene on, seda kiiremini vererõhk taastub.

Regulaarne liikumine on ravimivaba võimalus vererõhu langetamiseks. Süstoolne („ülemine“) vererõhk langeb regulaarse liikumisega 4-9 mm Hg. See efekt on võrreldav vererõhuravimite toimega. Sageli piisab vererõhuhaiguse algfaasis regulaarsest liikumisest ja tablettravi polegi vaja. Soodne toime vererõhule püsib ainult siis kui liikuda regulaarselt. Kui muutuda passiivseks, kõrgeneb ka rõhk.

2. Liikumine aitab hoida kehakaalu normis. Ülekaalulisuse peamisteks põhjusteks on vähene kehaline aktiivsus ja energiarikka toidu üleküllus. Kõrgenenud kehakaal põhjustab elukvaliteedi langust ja on paljude haiguste (kõrgvererõhutõbi, insult, südameinfarkt jne) riskiteguriks. Ülekaalulistel aitab kaalu langetada kehalise aktiivsuse suurendamine. Igasugune liikumine kiirendab ainevahetust, mis jätkub ka mõnda aega pärast liikumise lõppemist.

Ülekaaluga inimestele sobib suurepäraselt ujumine, kuna see ei ole suureks koormuseks liigestele. Kaalukaotus muudab liikumise kergemaks ja see võimaldab kehalist aktiivsust suurendada. Füüsilise koormuse mõõdukas ja regulaarne tõstmine on parim viis kaalu langetamiseks ja parema enesetunde saavutamiseks.

3. Liikumine parandab kolesteroolinäitajaid. Regulaarse liikumisega on võimalik langetada LDL-kolesterooli (ehk „halva“ kolesterooli) taset 10-15% ja tõusta HDL-kolesterooli („hea“ kolesterooli) taset 20%. Lisaks suureneb kolestrooli- ja valgupartiklite (lipoproteiinide) maht, mis kaitseb artereid lupjumise eest.

Positiivseteks muutusteks vererasvades piisab 30-minutilisest regulaarsest liikumisest päevas. Intensiivsem regulaarne aeroobne treening annab veelgi paremaid tulemusi.

4. Liikumine on südamehaigetele väga vajalik. Ka haige süda vajab doseeritud koormust, et taastuda ägedast haigusest (nt südameinfarkt) või tulla toime kroonilise haigusega (nt südamepuudulikkus). Sobiva koormuse osas tuleb konsulteerida arstiga.