Pilt on illustreerivFoto: STANISLAV MOSHKOV
Õhtuleht.ee 28. september 2016 13:55
Madal sissetulek muudab aju laisaks ja kiirendab vananemist, näitasid USA Miami ülikooli teadlased.

Ajakirjas American Journal of Preventative Medicine ilmunud artikli tarbeks analüüsiti ühes pikaaajalise südametervise-uuringus osalenud inimeste andmeid ja vaadeldi nende sissetuleku ning tervise vahelisi võimalikke seoseid.

Selgus, et 20 aasta pikkune kitsikuses elamine suurendas tõenäosust, et inimese mälu halveneb ja ta vananeb eakaaslastest kiiremini. Eriti ohtlik on see noorte puhul. Kui teismeeas on elu väga raske, hakkab see keskeas tema elukvaliteeti langetama. See suundumus ilmnes ka väga hea haridusega inimeste puhul, kes pidid pikemat aega rahapuuduses elama.

Artikli autorid pakuvad välja võimalikud mehhanismid, kuidas tühi rahakott ajule halba teeb. On näidatud, et vaesemad inimesed jäävad kergemini alkoholi ja tubaka lõksu, see omakorda suurendab ajus mikroinfarktide tekkimise tõenäosust.

Samuti jääb vaesuses kasvanute haridus tihti kehvaks ja neil ei pruugi aimu olla tervislikest eluviisidest. Ka ligipääs arstiabile on neil tohti nigelam.

Pidev pinge suurendab kehas stressihormoonide tootmist, see omakorda võib halvendada nii mälu kui ka teisi ajufunktsioone.

Kommentaarid  (3)

Vaesus teeb rumalaks? 28. september 2016 15:08
Vastupidine juhtub palju suurema tõenäosusega!
/ 28. september 2016 14:54
loomulik asjade käik. Vaesuses elades ei jää sa praktiliselt millestki ilma kui sul on fantaasiat, uudishimu, õppimisvõimet. On raamatukogud, tasuta kontserdid, reisida saad TV kaudu ja tihti on elamused suuremad kui lennates,...jne. Ehk ongi eraku-elu vaimsem kui rahva hulgas sebides?
Aga sa ei ole vaba ja see muserdab sind. Sa ei sobi paljudesse seltskondadesse, ei saa kaasa rääkida teemadel, mis teistel käes, jääd tahes-tahtmata kõrvale väga paljust.
Kas enesesisendus, et oled tark, sul on intelligentsed huvid, saad valida head hobid, mis ei ole kallid, sa ei ole riiete-kummardaja.... ja üldse on enamus asju mõttetud.
Aga vaesus saab sind igalt poolt kätte, kui ennast korraks unustad.
Vaesus võtab kogu su aja.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS