Hea nõu

Kuidas lihtsate igapäevategevustega seljavalu leevendada? 

Õhtuleht.ee, 12. oktoober 2016 11:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
Seljavalu on tundnud enamik meist – arvatakse, et vähemalt korra elus on seda kogenud ligi 80–90% inimestest. Kuidas seljavalu lihtsate igapäevaste tegevustega leevendada?

* Kergenda koormat. Iga päev raske koti tassimine mõjutab paraku selga. Kott on liiga raske, kui selle kaal on suurem kui kümme protsenti kogu kehamassist. Parim oleks üldse kotti kanda nii, et rihm on risti üle rinna. Kuid aitab ka, kui iga 20 minuti järel vahetada õlga, millal kotti kannad.

Samal teemal

* Vali õige voodi ja padi. Nimelt on pehmes voodis tõenäosus seljavalude tekkeks väiksem. Ning padi olgu sellise kõrgusega, et selili magades ei tohiks lõug vastu rindkere surutud olla ja külili lebades ei kalduks pea õla poole.

* Treeni kõhulihaseid, sest tugevad kõhulihased aitavad vältida seljavigastusi. Kõige parem harjutus käib järgmiselt: lama kõverdatud põlvedega selili, tallad ja alaselg vastu maad. Tõmba kõhtu kätega sissepoole ja pingulda kõhulihaseid nii, et vaagnaluu tõuseb maast kergelt lahti.

* Aja selg sirgu! Pikk tööpäev laua taga teeb seljale liiga. Seepärast püüa kontoritoolil istudes toetada selg sirgelt vastu tooli ja hoida jalad kindlalt vastu maad.

* Söö õigesti. Tugevate luude jaoks on oluline süüa kaltsiumi ja K-vitamiini. Brokolis, spinatis ja teistes tumedates lehistes rohelistes sisalduv peaks aitama kaltsiumit luudes hoiustada ja see teeb kondid tihkemaks. Vastupidavad luud teevad kogu keha tugevaks ning see vähendab seljavalu põhjustavate vigastuste võimalust.

* Külmakott leevendab alati valu. Kui seda pole käepärast, pista sügavkülma herned või mais – vajadusel võta välja, keera riide sisse ja aseta valutavale kohale.

* Lõõgastu aroomivannis. Parima vanni saab, kui võtad 250 g mõrusoola, 5 tilka majoraani eeterlikku õli, 5 tilka rosmariini eeterlikku õli, 5 tilka lavendli eeterlikku õli. Sega mõrusool ja õlid kokku ning lisa kuuma vannivette. Mõnule vannis 20 minutit. Kuid - ägedast põletikust tingitud valu korral oota vanniga kuni põletiku rahunemiseni.

Samal teemal

17.10.2016
APTEEKER ANNAB NÕU: Kuidas võidelda valuga?
07.10.2016
Miks tuleks oma tervisele mõeldes vasakul küljel magada?
26.09.2016
Kas kõhuli magamine kahjustab selga?
20.09.2016
Seitse vastikut stressiga kaasnevat tervisehäda