Keha

Ole ettevaatlik! Viirushaiguste hooaeg on alanud! (3)

Silja Paavle, 13. oktoober 2016 14:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Ülemiste hingamisteede viirushaiguste hooaeg on alanud, teatab Terviseamet. Möödunud nädalal haigestus 3151 inimest. 

Alates 40. nädalast ehk oktoobrist algab uus gripihooaeg, mis kestab järgmise aasta 20. nädalani ning sel ajavahemikul jagab Terviseamet iganädalaselt infot hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute ja ringluses olevate viiruste kohta.  

Samal teemal

Gripihooaja esimesel nädalal (3. – 9. oktoober) haigestus ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse 3151 inimest, see on 100 000 elaniku kohta 239,9 inimest. Haigestunute arv  oli 8 protsendi võrra väiksem möödunud aasta ja 18 protsendi võrra väiksem 2014 aasta  sama ajaperioodiga võrreldes. Üle 44 protsendi haigestunutest olid lapsed. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole.

Haigestumine oli seotud põhiliselt rinoviirusega. Rinoviirustega nakatanule on iseloomulik aevastamine, nohu, vahel ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigus põetakse läbi reeglina kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta.

Gripitaolisi haigestumisi registreeriti möödunud nädalal  98 korral. Gripiviiruse levikut elanikkonna seas ei ole veel täheldatud, laboratoorselt kinnitati  septembri algusest 2 A gripiviirust.

Haigestumine Euroopa regioonis 

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni  kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut ei täheldata, üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte registreeritakse peaaegu kõikidest riikides.

Praegu on õige aeg end gripi vastu vaktsineerida.  

Terviseameti gripikeskus tuletab meelde:

Vaktsineerimine on tõhusaim abivahend grippi haigestumise vältimiseks. Gripivaktsiin on ohutu ega põhjusta grippi haigestumist. Vaktsineerimise järgne haigestumine mõnda teise respiratoorsesse nakkusesse on juhuslik kokkulangemine, kuna respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavaid viirusi on kümneid. 

Gripp on tõsine nakkushaigus. Gripijärgsete tüsistuste ravi võib kesta nädalaid, võib lõppeda ka surmaga. Eestis haigestus eelmisel hooajal hinnanguliste arvestuste järgi grippi 70 000 kuni 75 000 inimest. Raske gripi või gripiga seotud pneumoonia tõttu hospitaliseeriti 970 inimest. Intensiivravi või reanimatsiooni vajas 69 inimest, 20 inimest suri grippi tõttu.

Just praegu on õige aeg end gripi vastu vaktsineerida. Eriti tõsiselt peaks vaktsineerimisele mõtlema vanemaealised (65+) ja inimesed, kes puutuvad kokku vanemaealistega või need kes põevad kroonilisi haigusi.

Küsi vaktsineerimisvõimaluse kohta oma perearstilt või nakkuskabinettidest. Vaktsineerimine on tasuline ja toimub teenuseosutaja poolt kehtestatud hinnakirja alusel.

Samal teemal

23.01.2017
Viis fakti, mida sa ei pruukinud aevastamisest seni teada
10.12.2016
Miks inimesed aevastades silmad kinni panevad?
29.11.2016
Appi! Eestis algas just gripihooaeg, kuid gripivaktsiin saab kohe otsa
17.10.2016
APTEEKER ANNAB NÕU: Kuidas võidelda valuga?