Keha

Seitse ootamatut viisi suguhaigusesse nakatumiseks (7)

Õhtuleht.ee, 10. november 2016, 12:10
Habemekandjaga suudlemine on topeltohtlik tegevusFoto: PantherMedia / Scanpix
Kuigi suguhaigustest rääkides rõhutavad arstid kondoomi kasutamise vajalikkust, ei piisa sellest alati - on olemas veel seitse üsna ootamatut viisi, kuidas ohtlik nakkus külge saada.

The Sun toob need välja.

* Solaarium. Solaariumist võib saada nii herpese kui kondüloomid. Alasti solaariumis olles jäävad inimesest haigustekitajad päevitusmasina pinnale ning kui seda korralikult ei desinfitseerita, on järgmised kunstpäikese ihalejad ohus.

* Habe. Sügelised ja herpese viirus võivad habemesse püsima jääda. Eriti pärast seda, kui habemekandja on harrastanud oraalseksi suguhaigega.

* Vahatamine. Kui nahk on vigastatud, võib vahatades külge saada herpese. Sestap soovitatakse vahatamine edasi lükata, kui nahk pole täiesti terve.

* Suudlemine võib edasi anda nii herpest kui genitaalherpest. Ohumärgiks on villid või koorik huulte piirkonnas. Tegelikult tuleks ettevaatlik olla ka siis, kui nakatunud suudlejal ei ole herpes hetkel ägenenud - viirust annab ta ikka edasi.

* Kaaslase hellitamine. Nii süüfilis, herpes kui HPV levivad ka nahalt nahale juhul, kui see on vigastatud.

* Raseerimine on tegevus, millega võid lihtsalt nahka vigastada. Kui teed seda herpesesse või HPV-viirusesse nakatunud inimese žiletiga, oled teinud kõik selleks, et haigeks jääksid.

* Käterätikud võivad endas peita nii sügelisi kui trihhomonoosi. Kasuta vaid enda käterätte, sest vannitoa keskkonnas olevates niisketes tingimustes pole bakteritel mingit probleemi pea tund uut ohvrit oodata.

Samal teemal

10. veebruar 2017, 22:41
HPV ja mehe tervis
25. september 2016, 14:41
Paljud suguhaigused on ilma sümptomiteta – kuidas end arstile minemata kontrollida?
22. aprill 2016, 06:00
Seksuoloog Imre Rammul: on juhtunud, et paar püüab last saada, aga pole vahekorrani jõudnudki
13. aprill 2016, 16:03
Kolm asja, mida ei tohi naistearstile kunagi valetada