Keha

Vilja Toomast: kui ei mõisteta, et HIVi võib nakatuda igaüks, epideemia ei peatu (15)

Silja Paavle, 15. november 2016 13:05
Foto: Tiit Mõtus
 „Eestis on jätkuvalt HIV-epideemia, me oleme endiselt haigestumiste arvuga Euroopa mustad lambad ehk nakatunute arv on meil Euroopas kõrgeim,” nendib Riigikogu liige, Riigikogu HIV-ennetuse töörühma esimees Vilja Toomast.

Täna toimub Riigikogus avalik ümarlaual „UNAIDS-i eesmärk HIV positiivsetest 90% diagnoositud, 90% ravitud, 90% nakatamisvabad – kas ja kuidas võimalik ka Eestis?“. Vilja Toomast rääkis, et teadaolevalt on Eesti viies ravikeskuses jälgimisel üle 5000 HIV-positiivse patsiendi, üle 3500 saab antiretroviirusravi ja ei nakata teisi. "Paraku on see vaid kolmandik HIV-positiivsetest," nentis ta.

Samal teemal

Vilja Toomasti sõnul on sellest teemast kõneldes olulisel kohal stigmaküsimus. "Kui ma kolleegidega Riigikogus räägin, et tuleb selline vajalik üritus, nagu täna, ei saa ma positiivset vastukaja. Inimesed ei pea seda jätkuvalt oma teemaks," nentis Toomast, et seni, kui ei mõisteta, et HIV-i võib nakatuda igaüks, epideemia ei peatu

Toomast tõi välja ka aasta jooksul toimunud olulise arengu, et on tekkinud kodus HIV-testi tegemise võimalus. uuest aastast saab HI-viiruse testi teha ka perearsti juures.

Järgmise aasta oluline teema on Toomasti sõnul see, et kõik nakatanud suunataks ravile ja nad ravil ka püsiksid. „Loodetavasti aitab senitehtu meid lähemale eesmärgile leida üles 90% nakatunutest, HIV leviku peatamine peaks olema ühe riigi tervisesüsteemi mõõdupuuks," märkis ta.

Tänavu on 11. novembri seisuga Eestis diagnoositud 188 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9451 inimesel, sealhulgas aids 487 inimesel. Eesti on uute HIV juhtuda arvu poolest 100 000 elaniku kohta Euroopa Liidus esikohal.

Samal teemal

13.10.2017
EPIDEEMIAOHT PÜSIB: vaata, kus saad end mugavalt HIV nakkuse suhtes testida
01.11.2016
Eesti on Euroopas neljas riik, kus HIV-kiirtesti saab teha ka kodus
01.11.2016
Tänavu on HI-viiruse diagnoosi saanud 196 inimest
30.10.2016
HIV-testimisnädalal tuvastati kaks viirusekandjat Pärnust ja Kohtla-Järvelt