Lapsed

Rasedusaegse gripi, gripivastase vaktsineerimise ja autismi vahel seost ei leitud 

Silja Paavle, 6. detsember 2016 15:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui mõned varasemad uuringud on leidnud seosed ema rasedusaegse gripi ning lapsel autismi kujunemise vahel, siis värske suuremahuline uuring seda seost ei kinnita.

Ajakirjas JAMA Pediatrics avaldatud uuringu tarvis analüüsiti elektroonilisi haiguslugusid ajavahemikus 2000-2010 sündinud ligi 197 000 lapse ja ema kohta, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Uuringukohorti kuulus 1400 ema, kellel oli raseduse ajal diagnoositud gripiviirus ning üle 45 000 ema, keda raseduse ajal vaktsineeriti gripi vastu. Kõigist sündinud lastest said hiljem autismi diagnoosi 1,6%. 

Seega seost rasedusaegse gripi põdemise või vaktsineerimise ja lapse autismi vahel ei leitud. Raseduse teise ja kolmanda trimestri osas ei leitud gripi ja autismi vahel mitte mingit seost. 

Esimese trimestri osas võis esialgsete andmete põhjal oletada vähest seost.

Pärast andmete kohandamist teiste võimalike tegurite suhtes muutus aga seos statistiliselt ebaoluliseks, mis tähendab, et näiline seotus on pigem juhuslik.

Uurijad toovad ka välja, et isegi kui esimesel trimestril gripi vastu vaktsineerimine suurendaks autismi riski, lisanduks kohandamata andmete põhjal üks autismi juht 1000 vaktsineeritud naise kohta. Sestao ei soovita uuringu autorid muuta kehtivaid praktikaid rasedate immuniseerimisel – soovituslik on rasedaid gripi vastu vaktsineerida. 

Samal teemal

12.01.2018
Munaallergikud enam gripivaktsiini kartma ei pea
31.02.2017
Pärnus võetakse homme luubi alla autism
30.10.2016
Perearst: Kui pärast gripi vastu vaktsineerimist on pisut paha olla, on see igati normaalne!
29.10.2016
Appi! Eestis algas just gripihooaeg, kuid gripivaktsiin saab kohe otsa