Keha

Karpaalkanali sündroomi vaevused ägenevad ühissõidukites (2)

Silja Paavle, 16. detsember 2016 15:21
Vibratsiooniga kokkupuude süvendab karpaalkanali sündroomi vaevuseid.Foto: PantherMedia / Scanpix
Värskest uuringust selgub, et karpaalkanali sündroomiga haigetel võivad vaevused ühissõidukites reisi ajal süveneda.

Inimese randmel on koht, kus randmeluude ja käelihaste kõõluste vahel asuv medianusnärv kulgeb kanalis. Karpaalkanali sündroomi korral kõõlused tursuvad ja randmekanalis tekib närvile surve, see tekitab sõrmede suremist ja valu.

Samal teemal

Karpaalkanali sündroomi esineb kuni 9%-l inimestest, see on üks sagedamaid ajutise töövõimetuse põhjuseid. Üheks olulisemaks haigust soodustavaks teguriks peetakse tööalasid, kus on vaja teha ühetaolisi liigutusi või käed puutuvad kokku vibratsiooniga.

Med24 vahendab Brasiilia São Paulo Ülikooli teadlaste uuringut, milles vaadelti, kas ühissõidukis reisides võiks süveneda karpaalkanali sündroomi käes vaevlevate haigete vaevused ja millest see võiks oleneda. Vaatluse all oli 205 karpaalkanali sündroomiga haiget, neist 87% olid naised. 

Ilmnes, et transpordivahendist (buss, tramm või metroorong) sõltumata ägenesid enamikul vaatlusalustest tõvele iseloomulikud sümptomid. Vaevuste ägenemine ei sõltunud ei reisija käte asendist ega sellest, kas nad sõitsid istudes või seistes. Samuti ei sõltunud vaevuste ägenemine vaatlusaluse soost ega vanusest.

Samal teemal

12.12.2016
Migreen suurendab tõenäosust haigestuda karpaalkanali sündroomi
16.07.2015
Kontorirott! Kas tead, kuidas su töö sind tasapisi tapab?
21.04.2015
Üks küsimus: mis on hiirekäe sündroom?
28.10.2008
Karpaalkanali sündroom