Keha

Viis üllatavat asja, mis võivad infarkti põhjustada (7)

Õhtuleht.ee, 26. detsember 2016 13:34
Foto: PantherMedia / Scanpix
Infarkti tuntud põhjustajana oskab igaüks nimetada mitmeid terviseprobleeme ja harjumust, näiteks ülekaalulisust, diabeeti, kõrget vererõhku ja suitsetamist. Kuid on mõned üsnagi üllatavana näivad tegevused, mis võivad infarkti põhjustada. 

* Äkkviha. Austraalia teadlased selgitasid välja, et paar tundi pärast vihapurset on 8,5 korda suurem võimalus saada südamerabandus võrreldes rahuliku ajaga, kirjutab Huffington Post.

* Ärevus. Samas uuringus märkisid teadlased, et ka ärevus on seotud suurema infarkti saamise riskiga. Seda põhjusel, et nii ärevuse kui äkkviha ajal suureneb südame löögisagedus ja vererõhk tõuseb, samuti aeglustub vere hüübimine.

* Ebatavalised füüsilised tegvused. Näiteks lume lükkamine talvel võib soodustada infarkti, sest külm õhk ning füüsiline pingutus võivad nõrga südamega inimestele surmavalt mõjuda.

* Seks. Eriti vanemas eas võib seksimine põhjustada infarkti, sest vererõhk ja surve südamele tõusevad orgasmi ajal tunduvalt. Õnneks juhtub seda väga harva.

* Suured söömaajad. Need, keda ohustavad südamehaigused, peaksid õgimisega piiri pidama, sest pärast suuremat söömist on võimalus infarkti saada neli korda suurem.

Samal teemal

23.12.2016
Ettevaatust! Aastalõpupidustustes on inimesed rohkem südameinfarktist ohustatud
22.12.2016
Kuulus Heimlichi võte on päästnud lämbumissurmast tuhandeid
14.12.2016
Jooga aitab vererõhku kontrolli all hoida
05.12.2016
OLE ETTEVAATLIK: Need kuus tõsist tõbe oma tulekust ette ei hoiata