Uudised

Terviseamet hoiatab: pliid sisaldav õnneraud võib olla tervisele ohtlik (12)

Silja Paavle, 3. jaanuar 2017 13:42
Foto: PantherMedia / Scanpix
Mitmed inimesed on aastavahetuse eel ja järel pöördunud Terviseameti poole saamaks teada, kas pliid sisaldav  „Õnneraud“ võib olla tervisele ohtlik?

"Metallilise plii terviseohutus oli päevakorral juba 2013. aastal, millal Rootsi tegi ettepaneku klassifitseerida plii kõrgema kategooria reproduktiivtoksiliseks ja piirata selle sisaldus sellistes tarbijatoodetes, mida lapsed võivad tavapärastel või mõistlikult prognoositavatel kasutustingimustel suhu panna," selgitab terviseamet suhtlusportaalis Facebook. Varem oli plii sisaldus piiratud ainult juveelitoodetes ning pliikarbonaadid ja pliisulfaadid värvides.

Samal teemal

Euroopa Komisjon võttis ettepanekut kuulda ja kehtestas pliile piirangu, mis tähendab, et teatud eranditega ei tohi pliid enam turule viia ega kasutada üldsusele tarnitavates toodetes, kui plii sisaldus toodetes või nende ligipääsetavates osades on 0,05 massiprotsenti või suurem. Piirangut ei kohaldata neile toodetele, mis jõudsid esimest korda turule enne 1. juunit 2016.

"Kuna kehtestatud piirang laieneb põhimõtteliselt ka pliid sisaldavale tootele „Uueaasta õnneraud“, siis oleme alustanud nimetatud toote müügile jõudmisega seonduvate asjaolude väljaselgitamist ja mõjuva põhjuse korral lubame teha omalt poolt kõik toote turult kõrvaldamiseks," lubab Terviseamet.

Miks plii on ohtlik? Sest suukaudne korduv kokkupuude pliid või selle ühendeid sisaldavatest toodetest eralduva pliiga võib põhjustada tõsiseid ja pöördumatuid neuroloogilisi käitumis- ja arenguhäireid. Sellise ohu suhtes on eriti tundlikud lapsed, kuna nende kesknärvisüsteem ei ole veel välja arenenud.