Hea nõu

Soovid kaalust alla võtta? Siin on viis punkti, mida pead kalorite lugemisel silmas pidama (2)

Õhtuleht.ee, 5. jaanuar 2017, 17:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
 "Kui kuulen inimesi ütlemas, et kalor on kalor, armastan vastata, et see on justkui tsirkooni võrdlemine teemandiga," kostab ameeriklannast toitumisnõustaja Cynthia Sass, et kaloritel ja kaloritel on siiski vahe.

Toitumisnõustaja toob portaali Health vahendusel välja viis olulist punkti, mida kalorite lugemil silmas pidada. 

Samal teemal

* Kaalu mõjutab kalorite kvaliteetsus. Florida ülikoolis tehtud uuring näitas, et inimestel, kes tarbivad rohkem antioksüdante, on madalam kehamassiindeks ja saledam piht kui neil, kes tarbisid antioksüdante vähem. Mõlema grupi toidu kaloraaž oli enam-vähem sama.

Ka Wake Foresti ülikooli uuringus leiti, et transrasvadega rikastatud toite söövatel primaatidel oli rasvakõht kergem tekkima kui neil, kes sõid looduslikke rasvu.
See tähendab, et 500-kaloriline töödeldud toit ei mõju organismile ja kehale samamoodi nagu 500-kaloriline puu- ja juurviljadest, proteiinist ja kasulikest rasvadest tehtud toit.

* Toidupakenditel olev info ei pruugi tõele vastata. Paljudel toidupakenditel kirjas olev kaloraaž ei vasta tegelikkusele. Kui pakendile on märgitud 300 kcal, võib see tegelikult sisaldada hoopis 350 kcal. Pingsad kalorijälgijad ei pruugigi süüa nii palju/vähe kaloreid, kui arvavad. USA "Today Show" korraldatud katse näitas, et paljudel müüdavatel dieettoitudel erines kaloraaž lausa 68 protsendi võrra.

* Kalorite lugemine põhjustab stressi. Loed kaloreid, aga kaal tõuseb? California ülikooli katses jagati naised kolme gruppi. Esimesel kästi süüa päevas rangelt kuni 1200 kalorit, teised sõid normaalselt, kuid pidid enam-vähem täpselt kirja panema, mida sõid, kolmandad sõid 1200 kalorit päevas, kuid ei pidanud midagi üles kirjutama.

Teadlased avastasid, et kui kalorite hulk oli piiratud, tõusis stressihormooni tase. Igasugune kalorite lugemine, ükskõik kui karmi- või leebekäeliselt seda tehti, mõjus stressirohkelt. Stressihormoon omakorda tekitab isu rasvaste ja magusate toitude järele.

* Inimene vajab kolme tüüpi kaloreid. Inimese keha vajab kolme tüüpi kaloreid: süsivesikud, proteiin ja rasv. Kuna igaühel on oma funktsioon, on ka nende õiges koguses söömine oluline.

Kui sööd liiga vähe proteiini ja liiga palju süsivesikuid, ei suuda proteiin oma funktsiooni täita ning süsivesikud muudetakse rasvaks (viiakse rasvarakkudesse). See suurendab omakorda kehakaalu, vähendab lihasmassi ja nõrgendab immuunsussüsteemi.

* Kalorite lugemisest ei tohiks saada kinnisidee. Keskmine inimene ei oska täpselt öelda, palju kaloreid sisaldub tema päevases toidukoguses, võttes arvesse vanust, kehakaalu, füüsilist aktiivsust jm. Nii mõnigi hindab nn lubatud kaloraaži suuremaks, teine sööb vähem, kui keha tegelikult vajab.

Cynthia Sass ei soovita kaloreid ignoreerida, kuid tema sõnul ei peaks kalorite arvestamisest saama kinnisidee. Sööma peaks värsket ja võimalikult kohalikku toitu, kasulikke süsivesikuid, alustama päeva hommikusöögiga jne. "Kui kuulad oma keha, on ta väga hea nõuandja, kui palju toitu ta vajab. Mingeid eraldi arvutusi tegema ei pea," kinnitab ta.