Uudised

Eestis on tänavu gripp elu viinud juba 14 inimeselt (9)

Silja Paavle, 18. jaanuar 2017 21:15
Foto: PantherMedia / Scanpix
Grippi haigestumine püsib endiselt kõrgel tasemel, üheksa haigla andmeil on sel gripihooajal intensiivravi vajanud 48 ja surnud kokku 14 inimest.

Möödunud nädalaga ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole pöördunute arv oluliselt ei muutunud. Arstiabi vajas 5501 inimest, neist veidi üle 34 protsendi olid lapsed, edastab Terviseamet.

Samal teemal

Eelmisel nädalal langes gripitaolistesse viirustesse haigestumine 11 protsendi võrra. Grippi haigestumine langes kõikides vanusrühmas,  üksnes koolilaste seas püsis samal tasemel. Kuigi grippi haigestumine on stabiliseerunud, püsib see endiselt kõrgel tasemel ning grippi haigestumise vähenemisest on vara rääkida. 

Ringlevate viiruste etioloogiline struktuur ei ole muutunud,  gripiviiruste osakaal moodustab 68 protsenti kõikidest ringluses olevatest viirustest. Möödunud nädalal sai laboratoorse kinnituse said  267 A-gripiviirust,  alatüpeeriti 21 A gripiviirust, need kõik olid  A gripiviiruse alatüübid (H3).

Muudest hingamisteede viirusnakkusi põhjustavatest viirustest oli haigestumine valdavalt seotud RS- (13%) ja paragripiviirusega (7,5%) , kuid domineerivaks on jätkuvalt gripiviirused.

Rasked gripijuhud  

E-Tervise SA täpsustatud andmetel on hooaja algusest hospitaliseeritud 362 patsienti, neist peaaegu 60 protsenti on olnud üle 65-aastased (39,8%) ja tööealised patsiendid (18,9%) , lapsi vanusrühmas 0-4 oli hospitaliseeritute hulgas 25 protsenti. 

Üheksa haigla poolt edastatud andmetel on hooaja algusest vajanud gripi tõttu  intensiivravi 48 inimest, neist kaks last,   kaheksa inimest vanuses 20-64 eluaastat, ülejäänud 38 olid vanemad kui 65 eluaastat.

Üks intensiivravile sattunu oli väidatavalt enne terve, kahe inimeste kohta andmed puudusid, ülejäänud 45 inimest ehk 93,7%  kuulusid riskirühmadesse nii vanuse kui ka olemasolevate krooniliste haiguste tõttu. Andmed intensiivravile sattunute vaktsineerimise kohta kas puudusid või on kindlalt teada, et inimesed ei olnud vaktsineeritud. Kaasuvatest haigustest olid esikohal kardiovaskulaarsed- ja kopsuhaigused.

Üheksa haigla poolt on täpsustatud andmetel gripi tõttu surnud sel hooajal 14 inimest, neist üks 7-kuune laps, ülejäänud on olnud vanemaealised patsiendid vanuses 65+.  7-kuune laps kuulub riskirühma vanuse tõttu, kuid oli väidetavalt eelnevalt terve. Vanemaealised patsiendid kuulusid kõik gripi suhtes riskirühma, keegi polnud vaktsineeritud.

Hüppeline gripist tingitud surmajuhtude kasv ei ole seotud ringlevate gripiviiruste virulentsuse ega ohtlikkusega. Selle taga on paranenud koostöö haiglatega, nimelt kasvas andmeid edastavate raviasutuste hulk seniselt viielt haiglalt üheksale.