Keha

Kõrge vererõhk kimbutab? Sibulakoortest võid abi saada! (2)

Õhtuleht.ee, 19. jaanuar 2017 10:25
Foto: ALDO LUUD
Sibul on sügistalvisel viirushaiguste perioodil igati kasulik abimees. Pikemas plaanis võib sellest abi olla aga ka kõrgvererõhuga kimpus olevatele inimestele.

Ajakirjas British Journal of Nutrition ilmunud artikli kohaselt korraldasid Saksamaa Bonni ülikooli teadlased  katse ülekaaluliste või rasvunud vabatahtlikega, kellest osal oli ühtlasi ka kõrge vererõhk, andes neile kas platseebot või siis sibulakoore ekstraktist valmistatud toidulisandeid. Kuigi tavalistele inimestele sibul olulist mõju ei avaldanud, parenes tervis neil, kel diagnoositud kõrgvererõhutõbi.

Katses osalejatel langes süstoolne ehk ülemine vererõhk keskmiselt 3,6 mmHg.

Sibula koores leiduv flavonoid ehk lõhna ja maitset andev värvaine – kvertsetiin – lõhustub kehas, mistõttu takistavad tekkinud kemikaalid kroonilist põletikku, mis põhjustab arterite tihenemist. Mille tagajärjel aga vererõhk täpselt langeb, ei ole teadlastele veel päris selge. Antioksüdanti kvertsetiin leidub nii sibulas, selleris, õunakoores, marjades kui tsitruselistes ja tees.

162 mg päevas kvertsetiiniga ekstrakti ületab Euroopa Liidu keskmise päevase koguse 10-15-kordselt.

Teadlased kirjutasid artiklis lisaks, et vererõhu langetamisel ei saa välistada ka teisi sibulakoores leiduvaid kasulikke aineid, ent neid praeguses uuringus ei uuritud.

Samal teemal

22.01.2017
VALMISTA ISE: lihtne jook, mis aitab üleliigsetest kilodest vabaneda
07.12.2016
Kümme haigust, mis on kõige sagedasemad insuldi põhjustajad
23.09.2016
Kuidas on omavahel seotud regulaarne liikumine ning südame tervis?