Kuvatõmmis teavituskampaania veebileheltFoto: Kuvatõmmis
Silja Paavle 23. jaanuar 2017 12:00
Eestis on  hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui siin arvatakse olevat  HIV positiivseid.

Seepärast tuleb endiselt sellest tõvest rääkida ning manitseda inimesi end testima ning ravima. Praegu alanud kampaania käigus saavad 1500 riskirühma kuuluvat inimest end tasuta testida.

Eesti Vähiliidu juhatuse esimehe Maie Egipti sõnul jätkatakse ülemöödunud aastal alustatut, sest probleem on tõesti suur ja teadlikkus jätkuvalt madal. Kui eelmisel aastal oli kampaania eesmärgiks tõsta C-hepatiit inimeste tähelepanu alla ning rääkida haiguse iseloomust üldisemalt siis sel korral keskendub kampaania tasuta testimisele kutsumisele.

Iga haigus, sh vähk on varases staadiumis avastades kontrolli all hoitav ja mõnel puhul ravitav. Vähiliidu missiooniks on inimesi sellest informeerida ja kutsuda riskirühma kuuluvaid inimesi testima. "C-hepatiit on haigus, mille viirust võivad inimesed kanda 20 aastat ilma, et nad seda teaksid. Seetõttu avastatakse haigus tihti liiga hilja," selgitas Maie Egipt.

Kampaania testimispartneri meditsiinilabori SYNLAB abiga loodetakse testida vähemalt 1500 riskirühma kuuluvat inimest. “Suure hulga inimeste C-hepatiidi osas tasuta testimisega soovime tuvastada juba nakatunud haigeid, kes muidu jõuaksid eriarstini liiga hilja,” täiendab labori infektsioonhaiguste valdkonna juht Paul Naaber.

Internetipõhine küsitlus, kas kuulud riskigruppi ning  SYNLABis tasuta vereanalüüsi tegemise info, kohad ja ajad on leitavad teavituskampaania kodulehel

C-hepatiidi riskirühma kuuluvad inimesed, kes on:

·         saanud vereülekannet enne 1994 aastat

·         lasknud ennast tätoveerida või augustada sertifitseerimata salongides

·         on kokku puutunud teise inimese verega

·         on jaganud süstalt (sh meditsiinilistel põhjustel)

Kampaania raames testitud riskigruppi kuuluvatele isikutele jagatakse vereanalüüsi andmisel kirjalikku informatsiooni testist ning tulemusega koos antakse patsiendile infektsionistide poolt koostatud selgitused ja soovituslikud jätkutegevused. Positiivsete vastuste puhul saavad inimesed saatekirja LTKH, TÜ Kliinikumi Infektsioonhaiguste või ITK Gastroenteroloogia osakonna arsti vastuvõtule.

Ka perearstid saavad suunata inimesi kampaania lehele täitma ankeeti riskigrupi hindamiseks ja siis sealt edasi tasuta testima.