Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 26. jaanuar 2017 10:30
"Selles, et koole haiguspuhangu tõttu suletakse, pole midagi erilist. Seda on igal aastal tehtud. Mõnikord on suletud terve kool, mõnikord on tehtud seda klassikaupa," märkis terviseameti gripi­spetsialist Olga Sadikova.

Kui Sadikova sõnul vaadata kümne viimase aasta andmeid, on tänavu grippi haigestumine madalal tasemel. Gripispetsialist märgib, et tegelikult ei olegi gripi ja ülemiste hingamisteede viiruste leviku seisukohalt vaadates lasteasutustega probleeme. Et viirused kipuvad kergemini levima kinnistes ruumides, kus on koos rohkem rahvast, on lapsed läbi aegade ikka sügiseti-talviti haiged olnud.

"Probleemne on see, et eakate seas on haigusjuhud väga rasked," märgib ta. Ka tänavusel gripihooajal on E-Tervise SA andmetel 22. jaanuari seisuga gripi tõttu hospitaliseeritud 529 patsienti. Viimasel kahel nädalal on kasvanud haiglaravi vajanute arv just vanemaealiste ja täiskasvanute hulgas, haiglaravi vajanutest oli nende osakaal rohkem kui 60 protsenti. Intensiivravi on vajanud 62 inimest. Gripi tõttu on surnud seitsmekuune laps ning 19 üle 65aastast inimest. On ka teada, et vanemaealistest polnud keegi vaktsineeritud.

See, kas haiguspuhangu tõttu kool või mõni muu asutus sulgeda, on Sadikova sõnul juhtide otsustada. Mis puudutab Tammiku põhikooli sulgemist nakkushaiguste epideemilise leviku tõkestamiseks 25.–27. jaanuarini, siis lausus Sadikova, et põhimõtteliselt aitab selline viis viiruste levikut pärssida, sest lapsed on üksteisest isoleeritud ja nad ei levita viirusi üksteisele. Siiski lausus gripispetsialist, et nii lühikesest sulgemisajast on kasu ennekõike majanduslikus mõttes, viiruste leviku seisukohalt peaks asutus olema suletud vähemalt viis päeva.

Neil, kes on veel terved, soovitavad gripispetsialistid viirushaigustest hoidumiseks liikuda rohkem väljas, hoida haigestunutega distantsi ja pesta sageli käsi.

Terviseamet tuletab ka meelde, et püstijalu grippi põdev inimene võib levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. Seepärast on soovitatav gripileviku kõrghooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus on väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed.