Keha

Igal aastal haigestub järjest rohkem naisi emakakaelavähki (6)

Silja Paavle, 26. jaanuar 2017, 12:40
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Eestis on haigestumine ja suremus emakakaelavähki ligi kaks korda kõrgemad Euroopa keskmisest ning pea viis korda kõrgem võrreldes riikidega, kus emakakaelavähi ennetustöö toimib eeskujulikul," märgib naistearst Gabor Szirko.

Seda soodustab tõik, et Eestis on palju naisi, kes ei osale sõeluuringul. „Algstaadiumis emakakaelavähk ja eriti vähieelne seisund – düsplaasia – on enamasti sümptomiteta. Seega ei ole paremat strateegiat haiguse ennetamiseks kui usin sõeluuringutel osalemine,“ rõhutas Ida-Tallinna Keskhaigla naistearst Gabor Szirko.

Samal teemal

Igal aastal saab Eestis hirmutava emakakaelavähi diagnoosi pea 200 naist. Kuigi meditsiin areneb ja ravivõimalused aina paranevad, saab haigus ometigi igal aastal võitu ligi 70-st naisest. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. Eluaastates naistel, kuid päris kaitstud pole ka nooremad.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Vaktsiin ei taga aga sajaprotsendilist kaitset ning seetõttu peavad ka vaktsineeritud naised regulaarselt uuringutel käima.

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30-55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga 5 aasta järel. Sel aastal on sõeluuringute oodatud naised sünniaastatega 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987 – neile saadab Haigekassa nimelised kutsed. Uuringul osalemiseks ei pea aga tingimata kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna. Selleks tuleb helistada omale sobivaimasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse. Haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse osas leiate Haigekassa kodulehelt.

6 KOMMENTAARI

n
Need 3. veebruar 2017, 00:15
sõeluuringud on ju tasulised. Sain kunagi uhe ja ainsa sõeluuringu kutse, oligi eamakakaela uuring.Paraku kusiti Haapsalu registratuuris kohe 50 EEK, mida mul sel hetkel maksta polnud. Teatel vist oligi, et on tasuta! Parst edasi tagasi bussisõit veel pealekauba.
k
küsimus 29. jaanuar 2017, 19:35
Aga kas on ka uuritud,kas haigestuvad ainult haigekassaga toetusega naised või ka kellel pole haigekassat?Mida teevad need naised,kellel pole haigekassat,miks ei võiks kutsuda neid naisi ka sõeluuringusse?
Loe kõiki (6)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee