Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 26. jaanuar 2017 12:40
"Eestis on haigestumine ja suremus emakakaelavähki ligi kaks korda kõrgemad Euroopa keskmisest ning pea viis korda kõrgem võrreldes riikidega, kus emakakaelavähi ennetustöö toimib eeskujulikul," märgib naistearst Gabor Szirko.

Seda soodustab tõik, et Eestis on palju naisi, kes ei osale sõeluuringul. „Algstaadiumis emakakaelavähk ja eriti vähieelne seisund – düsplaasia – on enamasti sümptomiteta. Seega ei ole paremat strateegiat haiguse ennetamiseks kui usin sõeluuringutel osalemine,“ rõhutas Ida-Tallinna Keskhaigla naistearst Gabor Szirko.

Igal aastal saab Eestis hirmutava emakakaelavähi diagnoosi pea 200 naist. Kuigi meditsiin areneb ja ravivõimalused aina paranevad, saab haigus ometigi igal aastal võitu ligi 70-st naisest. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. Eluaastates naistel, kuid päris kaitstud pole ka nooremad.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Vaktsiin ei taga aga sajaprotsendilist kaitset ning seetõttu peavad ka vaktsineeritud naised regulaarselt uuringutel käima.

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30-55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga 5 aasta järel. Sel aastal on sõeluuringute oodatud naised sünniaastatega 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987 – neile saadab Haigekassa nimelised kutsed. Uuringul osalemiseks ei pea aga tingimata kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna. Selleks tuleb helistada omale sobivaimasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse. Haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse osas leiate Haigekassa kodulehelt.