Uudised

Surmast kõnelev näitus võitis mulluse parima näituse auhinna 

Silja Paavle, 1. veebruar 2017 14:25
Eesti Tervishoiu Muuseumis jääb näitus "Loomulik surm" avatuks 31. augustiniFoto: Silja Paavle
Nädalavahetusel Eesti Rahva Muuseumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhinna galal jagati välja kodumaise muuseumimaastiku tähtsamaid auhinnad - muuseumirotid. Kultuuriministeeriumi juures tegutsev Muuseuminõukogu tunnistas möödunud aasta parimaks näituseks Eesti Tervishoiu Muuseumi näituse „Loomulik surm“.

Näitus aitab tuua selgust surmaga seotud küsimustesse ja tunnetesse, näidates surma kui loomulikku elu osa, mida ei ole vaja karta ega müstifitseerida. Surmatemaatikat on Eesti muuseumides käsitletud varemgi, kuid peamiselt siiski ajaloolise surmakombestiku tutvustamise või erinevate kunstiprojektide raames. Eesti Tervishoiu Muuseumi loodud näituse puhul on lähenemine teine ja lähtub peamiselt loomuliku surma füüsilisest, bioloogilisest ja sotsiaalsest vaatenurgast.

Näitusel selgitatakse, miks ja kuidas inimesed surevad, kirjeldatakse kehaga toimuvaid surmajärgseid muutusi, puudutatakse surija kohtlemise eetilist külge ning teisi surmaga seotud teemasid nagu surmahirm, matused, toimetulek leinaga, lahkunu mälestamine, matusekombestik eri usundites jne.

Võidutöö kuraator on Ülle Kask, kujundas Kristiina Kuus ja graafilise kujunduse tegi Britta Benno, meeskonda kuulusid ka Kärt Mikli ja Taavi Kuri.

Õhtulehe artiklit sellest näitusest saad lugeda siit.

Samal teemal

27.09.2017
Eesti tervishoiu muuseum kandideerib mainekale Euroopa auhinnale
27.01.2017
MUUSEUMIROTID | Eelmise aasta parima püsinäituse korraldas Eesti Rahva Muuseum
17.11.2016
Surmasuust pääsenud naine: "Me peaksime õppima kasutama kõiki hetki, sest me ei tea kunagi, kaua on meile elupäevi antud."
02.11.2016
Hingedepäev: Surma meelespidamine annab hingerahu