Uudised

8% tasuta C-hepatiidi testi teinuist on avastatud viirus! 

Silja Paavle, 7. veebruar 2017, 14:01
Foto: PantherMedia / Scanpix
C-hepatiidi leviku tõkestamise kampaania esimese kahe nädala jooksul on üleskutsele tulla end tasuta testima reageerinud 300 inimest, 8% testil käinutest on saanud positiivse vereproovi tulemuse, nad on suunatud erialaarsti vastuvõtule.

Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe Matti Maimetsa sõnul on esimeste nädalate testimise tulemus ootuspärane, sest Eestis on täna hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat HIV positiivseid.

Meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste valdkonna juht dr Paul Naaber soovitab esmaseks sõeluuringuks antikehade määramist verest. “C-hepatiit on seotud kõrgenenud maksavähi riskiga, hoiatab ta. “ Lihtsa ja tasuta analüüsiga on võimalik haigus varakult avastada ning ära hoida maksavähi teke,” koputab  ta kõigile südamele.

Tänaseks on end testimas käinud lai spekter inimesi- noortest kuni pensioniealisteni välja.

Veel 1200 inimest saavad SYNLABis üle Eesti tasuta C-hepatiidi vereanalüüsi teha, kõikidel on võimalus end testida maksavähi riski suhtes. Tasuta vereanalüüsi tegemise info, kohad ja ajad on leitavad teavituskampaania kodulehel: www.chepatiit.ee.

Kampaania viivad koostöös läbi Eesti Vähiliit ja Abbvie. Testimispartner on SYNLAB Eesti. Kampaania on kooskõlastatud Eesti Perearstide Seltsiga.

Positiivsete vastuste puhul saavad ravikindlustusega inimesed (e-mailiga) saatekirja eriarsti vastuvõtule Lääne-Tallinna Keskhaiglasse, Tartu Ülikooli Kliinikumi või Ida-Tallinna Keskhaiglasse.

Ka perearstid saavad suunata inimesi kampaania lehele  hindama riskigruppi kuulumist ja suunata tasuta vereanalüüsi andma.

Samal teemal

22. august 2017, 16:43
Perearstid soovivad haigekassa nõukogus näha enda esindajat
4. august 2017, 14:50
Hepatiit: mida võiks igaüks teada selle raske haiguse erinevatest vormidest?
3. aprill 2017, 12:05
31 inimest said teada, et neil võib olla C-hepatiit
31. jaanuar 2017, 04:00
Pärast vereülekannet C-hepatiidi saanud naine põdes seda rasket haigust enda teadmata 20 aastat: "Sa ei tea kunagi, kui kiiresti maksa olu­kord halveneb ja kaua sa vastu pead."