Uudised

Kopsuvähi sõeluuringust on vähe kasu 

Silja Paavle, 21. veebruar 2017 09:52
Foto: PantherMedia / Scanpix
Ameerikas läbi viidud kopsuvähi sõeluuringu projekt näitas, et sellest on vähe kasu, kuid kaasneb palju korralduslikke probleeme.

Sellise tulemuseni jõuti USA veteranideseas läbi viidud kopsuvähi sõeluuringu projektist, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

Nimelt leiti kolme aasta vältel üle 2000 kõrge riskiga veteranil vanuses 55-80 aastat läbi viidud sõeluuringu käigus kopsuvähk 1,5%-l, kuid positiivse leiuga oli umbes 60% LDCT uuringutest. Juhuleidusid tuli järgmiste uuringute käigus välja veel ligi 40%-l patsientidest. Keskmine aeg esimesest CT-uuringust kopsuvähi diagnoosini oli 137 päeva.

Kopsuvähi sõeluuring ei ole lihtsalt üks CT-uuring – selle tarvis oli vaja uute materjalide väljatöötamist, mis võimaldaksid tihedat koostööd ja koordineeritud tegevust erinevate kliiniliste üksuste ja patsientide vahel. Trükiseid patsientide jaoks ja juhiseid spetsialistidele sõlme jälgimiseks parandati selguse ja praktilisuse huvides. Kaheksas sõeluuringuga tegelenud keskuses võeti igaühes tööle täiskohaga uuringu koordinaator, neis kõigis oli ka hästi korraldatud meeskonnatöö, oma CT-skänner, radioloog, multidistsiplinaarne kopsuvähi meeskond ja tubakast loobumise programm. 

Ehk teisisõnu - kopsuvähi sõeluuring on seotud märkimisväärse logistilise, personali ja radioloogiaüksuste koormusega, seda isegi nii hästi korraldatud süsteemis nagu seda on USA veteranide tervisesüsteem (Veteran Health Administration)

Käesoleva uuringu andmete alusel võib öelda, et iga 1000 sõelutud isiku kohta saavad 10 varases staadiumis kopsuvähi diagnoosi, 5 hilises staadiumis kopsuvähi diagnoosi, lisaks teostatakse otseselt sõeluuringust tingituna invasiivseid protseduure 20-l isikul (bronhoskoopia, torakotoomia). 550 isikut saavad aga esialgse uuringu tulemusel teada, et kõik ei ole korras ja peavad käima korduvatel ioniseeriva kiirgusega seotud uuringutel. 

Samal teemal

17.02.2017
Vähiarst Kaiu Suija: "Vähil on hirmutav oreool, kuigi ka sellest haigusest paranetakse"
03.02.2017
Kolm aastat – sada kingitud elu: Hille Tänavsuu vähiravifond elab, kuni jagub toetajaid
31.01.2017
Värviliste puu- ja köögiviljade söömine võib kopsuvähki ennetada
16.01.2017
Viis kohutavat tõbe, millele võib viidata pikaleveninud köha