Keha

Ebatavalised asjad, mis võivad infarkti põhjustada (3)

Õhtuleht.ee, 21. veebruar 2017 10:45
Foto: PantherMedia / Scanpix
Infarkti tuntud põhjustajana oskab igaüks nimetada mitmeid terviseprobleeme ja harjumust, näiteks ülekaalulisust, diabeeti, kõrget vererõhku ja suitsetamist. Kuid on mõned üsnagi üllatavana näivad tegevused, mis võivad infarkti põhjustada. 

* Äkkviha. Austraalia teadlased selgitasid välja, et paar tundi pärast vihapurset on 8,5 korda suurem võimalus saada südamerabandus võrreldes rahuliku ajaga, kirjutab Huffington Post.

* Ärevus. Samas uuringus märkisid teadlased, et ka ärevus on seotud suurema infarkti saamise riskiga. Seda põhjusel, et nii ärevuse kui äkkviha ajal suureneb südame löögisagedus ja vererõhk tõuseb, samuti aeglustub vere hüübimine.

* Ebatavalised füüsilised tegvused. Näiteks lume lükkamine talvel võib soodustada infarkti, sest külm õhk ning füüsiline pingutus võivad nõrga südamega inimestele surmavalt mõjuda.

* Seks. Eriti vanemas eas võib seksimine põhjustada infarkti, sest vererõhk ja surve südamele tõusevad orgasmi ajal tunduvalt. Õnneks juhtub seda väga harva.

* Suured söömaajad. Need, keda ohustavad südamehaigused, peaksid õgimisega piiri pidama, sest pärast suuremat söömist on võimalus infarkti saada neli korda suurem.

Samal teemal

20.06.2017
Viis toitu, mis aitavad kõrgvererõhutõbe kontrolli all hoida
24.03.2017
Kaheksa varjatud märki südameprobleemidest, mida sa ei tohi kunagi eirata
15.03.2017
OLE ETTEVAATLIK: Neli märki, mis viitavad infarktiohule
06.03.2017
Seitse soovitust, mida ülekilodega kimpus olijad uskuma ei peaks