Keha

Ettevaatust! Gluteenivaba dieet võib soodustada vähktõve teket! (10)

Õhtuleht.ee, 22. veebruar 2017 09:39
Foto: PantherMedia / Scanpix
Gluteenivaba dieet kas tsöliaakia tõttu või isiku omal valikul muutub järjest populaarsemaks üle kogu maailma, kuid sel võib olla tõsiseid soovimatuid kõrvalmõjusid.

Enamus gluteenivabu tooteid kasutab gluteeni sisaldavate teraviljade asendajana riisijahu. Riisis võivad aga akumuleeruda toksilised metallid nagu arseen või metüülelavhõbe, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

Ameerikas analüüsiti 2009-2014 kogutud andmeid ise raporteeritud gluteenivaba dieedi kohta ning kõrvutati neid toksiliste metallide ekspositsiooni markeritega veres ja uriinis. 

7471 uuritavast 73 (vanuses 6-80 aastat) väitsid end olevat gluteenivabal dieedil. Gluteenivaba dieedi järgijatel leiti uriinis arseeni ligi kaks korda kõrgemas kontsentratsioonis, veres elavhõbedat 70% kõrgemas kontsentratsioonis ning uriinis ka veidi kõrgemas kontsentratsioonis kaadmiumi võrreldes gluteenivaba dieedi mitte järgijatega. Seost ei leitud pliiga uriinis või veres ega kaadmiumiga veres. 

See on teadaolevalt esimene uuring, mis näitab gluteenivaba dieedi seost kõrgema arseeni, elavhõbeda ja kaadmiumi sisaldusega organismis. Nende metallide püsiva madalas kontsentratsioonis ekspositsiooni mõju tervisele ei ole selge, aga võimalik, et see soodustab vähi või teiste krooniliste haiguste kujunemist.

Samal teemal

23.01.2017
Kuidas keeta riisi nii, et see ei oleks tervisele ohtlik?
20.00.2017
SÜSIVESIKUD: süüa neid või mitte, selles on küsimus
12.00.2017
Külmetus kimbutab? Need viis looduslikku vahendit aitavad enesetunnet turgutada
16.11.2016
Hoolid oma tervisest? Siin on 20 toitu, mida võiksid vältida