Keha

Uued tuuled seljavalu ravis: alustada tuleb ilma ravimiteta! (3)

Silja Paavle, 23. veebruar 2017 12:15
Foto: PantherMedia / Scanpix
Ameerika Arstide Kolleegium uuendas juhiseid mitteradikulaarse ägeda, alaägeda ja kroonilise alaseljavalu ravi kohta. Leitakse, et alustada tuleks ilma ravimite kasutamiseta.

Äge mitteradikulaarne alaseljavalu kestab üldiselt vähem kui 4 nädalat ja harilikult möödub ise. Alaäge alaseljavalu on defineeritud kestusega 4-12 nädalat ja krooniline üle 12 nädala. Üle 30% patsientidest raporteerivad püsivat alaseljavalu kuni 1 aasta pärast ägeda episoodi vallandumist, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

Ükski ravimeetod ei ole uuringute põhjal teistest selgelt paremaks osutunud, kuid uued uuringud toetavad teadvelolekul põhineva stressi maandamise ja tai chi kasutamist kroonilise alaseljavalu puhul ning akupunktuuri kasutamist ägeda valu puhul. Farmakoteraapia puhul on uuemad uuringud näidanud paratsetamooli ebaefektiivsust ägeda valu.

Ameerika arstide ginnangul läheb enamikul patsientidel ägeda või alaägeda seljavaluga valu aja jooksul paremaks sõltumata valitud ravimeetodist ning neil tuleks vältida potentsiaalselt kahjulikke ja kalleid uuringuid ja ravivõtteid.

Ägeda alaseljavalu raviks soovitavad nad esimeses järjekorras kasutada mittemedikamentoosseid võtteid nagu pindmine soojendamine (mõõdukas tõendus), massaaž, akupunktuur või lülisamba manipulatsioonid (madal tõendus). Alles nende mittemõjususel tuleks abiks võtta ravimid.

Kroonilise alaseljavalu raviks kaaluda mittemedikamentoosseid võtteid nagu võimlemine, multidistsiplinaarne rehabilitatsioon, akupunktuur, teadvelolekul baseeruv stressi vähendamine (mõõdukas tõendus), tai chi, jooga, motoorse kontrolli treening, progresseeruv relaksaktsioon, elektromüograafia biotagasiside, madala intensiivsusega laserravi, kognitiiv-käitumisteraapia või lülisamba manipulatsioonid (madal tõendus) ning alles seejärel kaaluda ravimeid.

Ameerika arstid panevad ka südamele, et äge ja alaäge alaseljavalu möödub harilikult iseenesest.