Keha

Ettevaatust! Punase riisi toidulisandid tekitavad samasuguseid kahjustusi nagu retseptiravimidki (1)

Silja Paavle, 9. märts 2017 13:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Punase riisi nime all tuntud toidulisandid, mida mitmete südamehaiguste ravis soovitab ka Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhend, et pruugi olla ravimitele kuigi heaks asenduseks - need tekitavad samasuguseid maksa- ja lihasekahjustusi nagu retseptiravimid.

Punase riisi preparaadid ei ole tegelikult valmistatud punasest riisist, vaid on saadud valge riisi fermenteerimisel seenega Monascus purpurea, kirjutab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

Hiljaaegu vaadeldi punase riisiga seotud preparaatide andmeid Itaalia riiklikust looduslike tervisetoodete jälgimissüsteemist, võimalikke kõrvaltoimeid hindas kindlate kriteeriumide põhjal multidistsiplinaarne eksperdigrupp.

Vahemikus 2002–2015 oli punase riisi preparaatidega seoses esitatud 52 teadet kokku 55 kõrvaltoime kohta. Kõrvaltoimetest esinesid lihasvalu ja/või kreatiini fosfokinaasi tõus (19), rabdomüolüüs (1), maksakahjustus (10), gastrointestinaalsed reaktsioonid (12), nahareaktsioonid (9) ja muud reaktsioonid (4). 28 patsienti võtsid muid ravimeid peale punase riisi preparaatide. 70% kõrvaltoimetest kirjeldati naistel.

Tõsiste kõrvaltoimete osakaal oli raporteeritute hulgas 27% ning 13 juhul nõudis kõrvaltoime hospitaliseerimist. Kõrvaltoimed tekkisid enamasti kiiresti pärast preparaatide tarvitamise algust ning sageli ei kasutanud patsiendid mitte ühtegi teist ravimit. Põhjuslik seos punase riisi preparaatidega oli kindel ühel juhul, tõenäoline 31 juhul (56%), võimalik 18 juhul (34%), ebatõenäoline kolmel ja mittehinnatav kahel juhul.

Näib, et punase riisi preparaatide ohutusprofiil on sarnane statiinide omaga, kusjuures kõige sagedasemate kõrvaltoimetena esinevad lihase- ja maksakahjustused. Kui statiine tarvitatakse reeglina arstliku järelevalve all, kus jälgitakse kõrvaltoimete ja maksakahjustuse teket, siis tegelikult võiks arstlik järelvalve olla omal kohal ka punase riisi preparaatide tarvitamise korral.

Samal teemal

30.03.2016
12 vitamiini ja toidulisandit, mis toetavad südame ja veresoonkonna tervist
30.04.2015
Uus trend: eestlane on vaimustatud punasest riisist
18.03.2015
Üks küsimus: Kas küüslauku süües on võimalik kolesterooli langetada?
26.03.2011
RIIS: valgest mustani, pruunist punaseni