Meeled

ÄRA NUTA: kuidas valel ajal pealetikkuvaid pisaraid ohjeldada? (2)

Ele Kalda, 10. märts 2017 04:00
ÄRA NUTA: kuidas valel ajal pealetikkuvaid pisaraid ohjeldada?Foto: Vida Press

Põletav tunne silmade taga. Metallimaitse suus. Silmad pilguvad hästi kiiresti, et pealetungivat pisaratetulva kinni hoida. Sellest hoolimata on tunne, et kohe-kohe hakkavad kuumad pisarad silmist kosena pahisema. Appi, aga ma ei taha ju praegu ulguma hakata! Kindlasti on see tuttav tunne paljudele inimestele. Kuidas oma pisaraid taltsutada ja miks me üldse nutame?

"Päris täpselt ei teata, miks inimesed nutavad, aga üldiselt peetakse seda eneserahustamisviisiks," ütleb kliiniline psühholoog Krista Peet . "Kuid alati ei ole pärast nutmist parem olla. Kui inimesel hakkab pärast nutmist parem, võib see tulla sellest, et keegi lohutas teda nutmise ajal või oli niisama kõrval. Või kui ta on pärast nutmist jõudnud mingi lahenduseni.

Halvaks peetakse nuttu siis, kui seda üritatakse tagasi hoida või tajutakse nuttu ebasobivana." Kuna imikud annavad nutu kaudu oma vajadustest märku, võivad Peedi sõnul ka täiskasvanud anda pisarate teel mõista, et neil on abi tarvis. Koos pisaratega vabanevad ka stressihormoonid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.08.2017
Teadlased soovitavad: just neil põhjustel võiksid oma tervise nimel nutta
26.05.2017
Viis viisi, kuidas nutmine su tervisele head teeb
12.03.2017
Viis tõhusaimat tegevust ärevuse peletamiseks
11.08.2016
LAHISTA RÕÕMUGA: kas tead, et nutt pärast seksi on kompliment?!