Uudised

Pea iga neljas tööõnnetus on põhjustatud kontrolli kaotamisest masinate üle (2)

Silja Paavle, 17. aprill 2017, 09:41
 PantherMedia / Scanpix
Täna algab Tööinspektsiooni kampaania “Tunne oma õigusi – märka ohtu”, milles juhitakse tähelepanu riskidele masinate ja seadmetega töötamisel ja kutsutakse nii tööandjaid kui ka töötajaid ohtusid teadvustama ja tööõnnetusi vältima.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul on pea iga neljas tööõnnetus põhjustatud kontrolli kaotamisest masinate, tööriistade või seadmete üle. „See on üks levinumaid ja ohtlikumaid tööõnnetuse liike, põhjuseks enamasti hoolimatus, hajameelsus, aga ka masinate omavoliline reguleerimine. Valdaval osal masinatest, millega tööõnnetus juhtub, ei vasta ohutusseadised nõuetele,“ ütles Maripuu. „Samuti kiputakse unustama, et töövahendi tootja pole kaitseseadiseid ilmaasjata ette näinud.“

Samal teemal

Algava kampaania tunnuslausega „Masinal on jõud. Sinul on mõistus – veendu masina ohutuses“ soovib Tööinspektsioon kõnetada nii töötajaid kui ka tööandjaid ja kutsuda neid kontrollima, kas tööks kasutatav masin on töökorras.

„Kuigi vahel võib tunduda, et kaitseseadiste eemaldamine teeb töötamise mugavamaks, ei tohi seda mingil juhul teha, sest siis on õnnetus kiire tulema. Kõnekas on ka fakt, et suur osa õnnetusi ei juhtu mitte nendega, kes masinat omavoliliselt ümber on seadistanud, vaid nende kolleegidega või seadme hooldajaga,“ ütles Maripuu. „Tööandja peab töövahendite seisukorda regulaarselt kontrollima – kui töötaja on seadistusi ilma loata muutnud, langeb õnnetuse korral vastutus ikkagi tööandjale.“

Maikuu lõpuni kestva kampaania sisse jääb 28. aprillil toimuv ülemaailmne tööohutuse ja töötervishoiu päev. Sel päeval soovitakse tavapärasest enam tähelepanu juhtida ohutule töötamisele ning nii töötaja kui ka tööandja vastutusele.

Portaali http://www.tooelu.ee/ on kogutud praktilisi ohutusnõuandeid töötajale, kes kasutab oma töös masinaid, transpordivahendeid ja erinevaid tööriistu, aga ka tööandjale, kes vastutab masinaid kasutava töötaja ohutuse eest.

Eelmisel aastal registreeris Tööinspektsioon 5081 tööõnnetust, millest 26 lõppes surmaga. Üle poole tööõnnetustest juhtus meestega, enim vanuses 25–34 aastat. Naistega toimus enim tööõnnetusi 45–54aastaste vanusegrupis.

Kõige rohkem tööõnnetusi 1000 inimese kohta juhtus eelmisel aastal Lääne-Virumaal, kus tuhande töötaja kohta juhtus ca 16 tööõnnetust.  Tööõnnetuste suhtarv 1000 töötaja kohta kasvas enim Tallinnas ja Harjumaal ning Võrumaal, vähenes aga Tartu-, Valga- ja Raplamaal.

2 KOMMENTAARI

s
17. aprill 2017, 14:06
See on tehastes üldine probleem. Teed igati ohutusnõuetele vastava masina ja poole aasta pärast avastad et pool turvat ei tööta sest miski on ära krutitud. Aga kõik karjuvad kui ming õnnetus juhtub.
p
Puusepp laseb 17. aprill 2017, 10:57
tavaliselt masinaga kaks sõrme maha. Esimese siis kui on veel kogenematu. Teise siis kui tunneb ennast juba ässana. Masin ei tee kummalgi vahet.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee