Lapsed

HOOLI OMA LAPSEST: kuula teda! 

Silja Paavle, 26. aprill 2017 16:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Suhted koduste ja eakaaslastega koolis ning huviringides on olulised tegurid, mis määravad ära lapse heaolutunde," märgib lasteabitelefoni 116111 projektijuht Mari-Liis Mänd.

Ta toob välja lasteabitelefoni 116111 viimase aja kogemuse, mille kohaselt on Eesti laste suur koolipinge ja sellest tekkiv stress kombineerituna koduprobleemide ja lapsevanemate vähese tähelepanuga on loonud situatsiooni, kus üha enam lapsi kannatab kurvameelsuse all ja arvab endal olevat depressioon. "Sageli jäävad need ohusignaalid aga tähelepanuta või loetakse mööduvateks puberteediea ilminguteks," märgib Mänd.

Samal teemal

Üha sagenevaks probleemiks on projektijuhi sõnul lapsevanemate kiire elutempo ning soovimatus või oskamatus oma laste tundeid märgata ja nende muresid ning rõõme kuulata. Füüsilisest kohalolust ei piisa, kui tegelikult on mõtted mujal ja laps tajub, et tema hääl ei ole oluline. "Lapse jaoks on oluline tunda, et neid väärtustatakse, mõistetakse ja neist hoolitakse," rõhutab ta.

Mari-Liis Mänd tuletab meelde, et lapsevanematel on keskne roll laste suhtlemisoskuste kujundamisel ja seda mõjutab ennekõike lapsevanemate endi eeskuju. "Tähelepanelik kuulamine on üks suhtlemisoskuseid, mis esitab praktikas sageli suuri väljakutseid," nendib ta, et argimurede ja –kohustustega hõuvatult võib olla lapse tähelepanusoovile raske reageerida, mistõttu valitakse ignoreerimise tee.

Tähelepanelik kuulamine on pingutus ja eeldab huvi

Lapse hääle ja tunnete eiramine õpetab aga teda oma tundeid ning mõtteid endale hoidma, mis ohustavad kuhjudes lapse vaimset heaolu. Tähelepanelik aktiivne kuulamine ja lapse tunnete tunnustamine eeldab pingutust ning huvi lapse tegemiste vastu. "Oluline on näidata üles lugupidamist ja hoolivust, kuna lapsed tajuvad ning hindavad seda, kui nende räägitu vanematele korda läheb.," rõhutab Mari-Liis Mänd. See aitab tugevdada ka vastastikku sidet lapse ning vanema vahel.

Ka aitab laste kuulamine kasvatada neis enesekindlust ja õpetab selget eneseväljendust. Oluline on püüelda aktiivse kohalolu suunas, märgata last tema mures ja anda lastele ruumi oma mõtete ning tunnete väljendamiseks. "Lapse tunnete ja mõtetega ei pea tingimata nõustuma, oluline on lasta tal rääkida nendest ning koos nende üle arutleda vältides enda arvamuse pealesurumist ja edasiste sammude dikteerimist," sõnab ta.

Mari-Liis Mänd ütleb, et lasteabitelefon 116111 pakub esmast sotsiaalset nõustamist nii lastele kui ka täiskasvanutele lastega seotud teemadel, tagades vajadusel saadud info edastamise spetsialistideni. Helistamine lasteabi nõuandetelefonile 116111 on tasuta ja kõnedele vastavad ööpäevaringselt kogenud nõustajad nii eesti kui vene keeles. Samuti on võimalik kirjutada, kas online vestlusena või e-kirja teel.

Sel kevadel käivitas lasteabitelefon 116111 ka sotsiaalkampaania „Soovin, et sa mind kuulad – mul on hääl“, mille eesmärk on julgustada lapsi oma häält kasutama ja suunata lapsevanemaid oma lastele rohkem tähelepanu pöörama.

Samal teemal

04.04.2017
Kuidas lapsi oma muredest rääkima julgustada?
24.02.2017
Kuidas lapsi tervislikult toituma õpetada?
25.01.2017
"Emme! Issi! Ma olen katki!"