Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 17. mai 2017 12:30
Ravi alustamine kohe pärast reumatoidartriidi diagnoosi püstitamist toob patsientidele kasu ka palju aastaid pärast diagnoosi saamist. 

Sellisele tulemusele jõudsid teadlased, kui jälgisid 602 reumatoidartriidiga patsienti Ühendkuningriigis, kes olid liitunud prospektiivse Norfolki Artriidiregistriga vahemikus 1990-1994, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Andmeid koguti diagnoosimise hetkel ning aastatel 1-3, 5, 7, 10, 15 ja 20 haigusest haaratud liigeste, funktsioonihäire kujunemise ja suremuse kohta.

Uuringus jagati patsiendid kolme rühma - esimesed hakkasid saama varast ravi, teised hilist ja kolmandat olid üldse ilma ravita.  Ilma ravita jäid need, kelle haiguse sümptomid olid väga leebed. 

Ilmnes, et ajapikku kujunes varase ravi ja ilma ravita gruppides liigesfunktsiooni kahjustus sarnases tempos, kuid hilise ravi grupis oli funktsioonihäire sügavam.

Uuringu tugevuseks on pikk ajaline kestus, kuid see on ka tema nõrkuseks. 1990ndatel alustati varast ravi ainult 30%-l patsientidest. Viimase kümne aastaga on varase ravi alustamine oluliselt sagenenud, samuti on kasutusele tulnud uusi ravimeid. Tänastel reumatoidartriiti haigestuvatel patsientidel eeldatakse tulevikus olevat parem funktsionaalne seisund, tagasihoidlikum haiguse aktiivsus ja parem elukvaliteet.