Uudised

New Mexico osariigis haigestus sellel kuul kolm inimest katku! (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. juuni 2017 20:13
Keskaegne katkuarst.Foto: Vida Press
Teadusleht LiveScience.com kirjutab, et New Mexico osariigis USA-s haigestusid kolm inimest katku. Samasse jõledasse haigusse, mis surmas keskaja Euroopas miljoneid inimesi. Paanikaks siiski põhjust ei ole, küll aga kahjuritõrjeks Santa Fe maakonnas.

Sel nädalal teatas New Mexico terviseamet, et kaks inimest haigestusid katku. Üks 52-aastane ja üks 62-aastane naine, kes mõlemad elavad osariigi põhjaosas, Santa Fe maakonnas (Santa Fe on osariigi pealinn). Juuni alguses tuli katkuteade samast maakonnast, siis haigestus 63-aastane mees. Kõik kolm toimetati haiglasse ja jäid ellu.

Kui tundub kummaline, et 21. sajandil kusagil veel katk liigub, siis nii 2016. kui 2015. aastal teatas osariigi terviseamet neljast katkujuhtumist. Haigus, mida põhjustab bakter nimega Yersinia pestis, pühkis epideemiatena üle keskaja Euroopa ning viis endaga kaasa miljoneid inimesi. Täna on katk mõistagi üliharv nähtus. Millegipärast on aga umbes pooled Ameerika katkuteadetest tulnud just New Mexicost. 

Katk jõuab inimesteni närilistel elutsevatelt kirpudelt. Sümtpomiteks on ootamatu äge palavik, külmahood, peavalu ja nõrkus (mõistagi on ka teisi tervisehädasid, millel on samad tundemärgid). Kuid katkuga kaasnevad sageli ka valulised paised kaenla all, jalgevahel või kaelal. Ravimata katk võib olla surmav kuni 90 protsendil juhtudest. Enamasti seda tänapäeval aga ei juhtu, sest haigus allub väga kergesti antibiootikumidele. Surmajuhtumid tulenevad pigem hiljaks jäänud reageerimisest.

New Mexico osariigi terviseamet uurib aga hoolega haigestunute kodusid ja ümbruskondi, et saada selgust selles, miks ikkagi just nende osariigis katku sagedamini haigestutakse - isegi kui see juhtub vaid paar korda aastas. Samuti soovitavad nad kõigil inimestel hoida kodudest eemal rotid ja muud kahjurid ning teha oma lemmikloomadele regulaarselt kirbutõrjet.