Doonortelk Tartu Raekoja platsilFoto: SILLE ANNUK
Toimetas Silja Paavle 17. juuli 2017 14:09
Regionaalhaigla verekeskuse doonoritelgid sõidavad Haapsallu ning ootavad Läänemaa inimesi verd loovutama Haapsalu lossiesisele platsile 19. juulil kella 12−18 ning 20. juulil kella 11−17. Heategudest pungil telkides aitab meeleolu üleval hoida pelikan Dona ning toimuvad toredad loosimised.

Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht ning doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp’i sõnul on doonoritelkide 11. töösuvi on täie hooga käimas. „ Oleme ellu kutsunud väärt ettevõtmise, mis on ka doonorite poolt hästi vastu võetud ning tekkinud on ilus traditsioon. Telgid on teinud doonorluse nähtavamaks, ehk teisisõnu on verekeskus tulnud inimeste sekka,” rääkis Lomp.

Regionaalhaigla doonoritelkide tuur on pärast Rakvere ja Keila peatusi jõudmas Haapsallu - Läänemaa inimesed on väga tublid doonorid ning nii meie väljasõite kui ka doonoritelke väga usinalt külastanud.„Haapsalu telkides käis eelmisel aastal 220 inimest verd loovutamas – seekord ootame vähemalt sama palju heategijaid!“ lisas Ülo Lomp.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–65 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Eelnevatel päevadel soovitame tarvitada rohkelt vedelikku – vett, mahla või taimeteed. Samuti on soovitav tarbida väherasvast toitu.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Doonoritelgi külastamiseks tuleb varuda aega umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit.