Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 28. juuli 2017 12:47
Täna on päev, mil terviseringkondades pööratakse erilist tähelepanu maksahaigusele, mis võib edasi areneda vähiks ning põhjustada palju erinevaid vaevusi. Mis on hepatiit ja kas sina ja su lapsed on selle vastu vaktsineeritud?

Hepatiit on maksapõletik, mida põhjustavad erinevad hepatiidiviirused. Viiruslikest maksapõletikest on teada A-, B-, C-, D- ja E- hepatiidid. Neist kõige sagedamini diagnoositakse Eestis kroonilist C-hepatiiti. A-hepatiiti ehk kollatõbe tuuakse peamiselt kaasa reisidelt.

Hepatiidiviirused levivad kokkupuutel haige verega (nt süstides), sugulisel teel või emalt vastsündinule, aga ka tätoveerimisel. Erinevatel hepatiidiviirustel on erinevad levikuteed.

Hepatiidid erinevad ka sümptomite, peiteperioodi pikkuse ja haiguse kulgemise poolest. Äge B- ja C- viirushepatiit võib üle minna krooniliseks hepatiidiks, see aga omakorda edasi areneda maksatsirroosiks ja maksavähiks.

Viirusliku hepatiidi eri liike on võimalik kindlaks määrata ainult laboratoorse uuringuga. Hepatiit võib aastaid, isegi aastakümneid ilma mingeid märke näitamata inimese kehas elada.

Ülemaailmselt mõjutab viiruslik C-hepatiit kordades rohkem inimesi kui näiteks HI-viirus. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on koguni 28 riigis hepatiiti nakatunud enam kui pooled inimesed elanikkonnast. Nende riikide hulgas on Eestile lähimad maad Georgia, Kõrgõzstan, Ukraina ja eestlaste seas populaarsed reisisihtkohad nagu Tai, Egiptus ja India.  

Hepatiitide kohta saab lisa lugeda Tervise Arengu Instituudi veebilehelt hiv.ee: http://hiv.ee/et/Muud-sageli-HIV-ga-seotud-haigused/Hepatiit või Terviseameti veebist: http://www.terviseamet.ee/nakkushaigused/nakkushaigused-a-ue/a.html.