Uudised

Perearstide selts: koolidel pole õigust nõuda õpilaste terviseandmeid (19)

Toimetas Silja Paavle, 4. august 2017, 14:00
Foto: PantherMedia / Scanpix
Vastavalt andmekaitseseadusele kuulub inimese terviseinfo delikaatsete isikuandmete alla ning ühelgi koolil pole õigust nõuda väljavõtet õpilase tervisekaardist, tuletab Eesti Perearstide Selts meelde.

Saabumas on uus kooliaasta ja sellega seoses pöördub perearsti vastuvõtule üha rohkem kutsekoolidesse astujaid, kes vajavad sisseastumiseks tervisetõendit. Üldiselt nõutakse tervisetõendit, mis kinnitab või lükkab ümber noore sobivuse teatud elukutse õppimiseks. On ka koole, kes nõuavad väljavõtet tervisekaardist.

Samal teemal

Eesti Perearstide Selts soovib tähelepanu juhtida sellele, et perearst ei ole pädev väljastama tõendit, mis kinnitaks või lükkaks ümber inimese sobivuse teatud eriala jaoks. Perearsti pädevuses ei ole erinevate erialadega kaasnevate riskide hindamine. Eesti Vabariigis saavad sellist sobivust hinnata vaid töötervishoiuarstid.

Vastavalt andmekaitseseadusele kuulub inimese terviseinfo delikaatsete isikuandmete alla ning ühelgi koolil ei ole õigust nõuda väljavõtet õpilase tervisekaardist. Kooliõde saab vajadusel alaealiste laste perioodilise tervisekontrolli kohta käiva info kätte digiloost. Kui õpilase perearst või eelmine kooliõde ei ole digilukku vajalikke läbivaatuse andmeid sisestanud, siis võib tal paluda seda teha.

Juhul kui ametikooli astujal esineb õppimist mõjutavaid tervisehäireid, peab sellest kooli teavitama õpilane ise (alaealiste puhul lapsevanem või eestkostja).

Ülikoolid tervisetõendeid ei nõua, ometigi õpetatakse ka ülikoolides väga vastutusrikastele erialadele tööle minevaid inimesi.

Eesti Perearstide Selts ei pea vajalikuks asjatute tõendite nõudmisest tulenevat õpilaste jooksutamist ning vastavaid tõendeid ei väljasta.

19 KOMMENTAARI

a
ATamm 7. august 2017, 01:13
Õige, ja eriti koolitarkusi pole õigust nõuda, mis see kooli asi on, kui mina ei õpi ega koolis käi. Kui meeldiv on elada anarhismis. Nüüd veel loodan, et asi läheb adminni juurde tuulutamisele.
h
haigekassa 6. august 2017, 17:18
nõuab ,et lapse tervisekontroll perearsti poolt oleks teostatud teises,viiendas ja üheksandas klassis.Kooliõe poolt -esimene ,kolmas ,seitsmes ,üheteistkümnes klass .Kooliõde peab teavitama lapsevanemat perearsti läbivaatusest -see oli ilmselt see paber.Võimalus ka e-kooli kaudu teavitada.
Loe kõiki (19)