Enteroviirusest päästab korralik kätepesu.Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Silja Paavle 21. august 2017 10:07
Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) andmetel on kasvanud haigestumine Coxsackie viiruse poolt põhjustatud enteroviirusnakkusesse turistidel pärast puhkusel viibimist Türgis, eeskätt Antalya piirkonnas. Türgi  enteroviirusnakkuse puhangu esinemist ei kinnita.

Enteroviirusnakkused on maailmas laialt levinud nakkushaigused, neisse haigestumine kasvab tavaliselt maist septembrini, vahendab meditsiiniportaal Med24. Sagedamini haigestuvad lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud. 

Enteroviirused võivad põhjustada erinevaid kliinilisi sündroome, nagu kõhulahtisus ja palavik, herpangiin, käe-jala-suutõbi, konjunktiviit, müo- ja perikardiit. Tõsisematel juhtudel (ajukelme- või ajupõletik) esineb tugev peavalu, palavik, oksendamine, valguskartus ja kuklakangestus. Küllalt sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta. Peiteperiood kestab kuni 10 päeva.

Nakkusallikaks on haige või haigusnähtudeta inimene. Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel, s.t. nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu, samuti viirustega saastunud vee ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast paranemist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul.

Eestis kuuluvad registreerimisele enteroviiruste poolt põhjustatud entsefaliidid ja meningiidid. 2017. aasta seitsme kuuga on registreeritud 9 haigusjuhtu. Sissetoodud haigusjuhte ei ole registreeritud.