Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 30. august 2017 12:50
Kergesti kooruvad ja murduvad küüned on väga sage probleem. Kuigi see võib olla kaasasündinud häda, tuleks juhul, kui küüned ootamatult hapraks muutuvad, kahtlustada hoopis mõnd terviseprobleemi.

Ka siis, kui küüned on haprad vaid sõrmedel, on tõenäoliselt süüdi mõni väline põhjus, kirjutab LiveStrong.com ja toob välja viis põhjust, miks küüned murduma kipuvad.

Niiskus. Kõige sagedamini on habraste küünte põhjustajaks liigne niiskus. Kui sõrmeotsad saavad märjaks, kuivatad neid, siis saavad uuesti märjaks ja nii edasi. Pidev sõrmede niisutamine ja siis kuivatamine põhjustab kuivust. See võib tulla nii liiga sagedasest pesemisest või ka sellest, et sa ei kanna nõusid pestes korralikke kummikindaid. Vesi muudab küüned ka pehmeteks ja kergesti murduvateks.

Kraapimine ja närimine. Küünte pidev närimine, nende nokkimine või nende kasutamine näiteks millegi avamiseks või kraapimiseks muudab küüned kergesti katkiminevateks.

Kemikaalid. Kodukeemia võib küüsi kahjustada, nagu ka geelküüned, värviline küünelakk ja küünelakieemaldaja, eriti kui eemaldajas on atsetooni. Eelista värvitut küünelakki, võimalikult looduslähedasi tooteid ja kanna kodu puhastades kindaid. Küsi spetsialistidelt nõu korralike küünehooldusvahendite kohta.

Kilpnäärme alatalitlus. See tähendab, et kilpnääre ei tööta piisavalt aktiivselt ja ei tooda piisavalt hormoone. Sellega kaasnevad ka väsimus, ootamatu kaalutõus, liigesvalud, nõrkus ja väga tugev voolus menstruatsiooni ajal. Nende sümptomite korral peaksid arsti poole pöörduma.

Rauapuudus. Rauapuuduse korral kaasnevad lõhkistele küüntele ka külmetavad käed-jalad, kahvatu nahk, peavalud ja vilets isu. Võiksid üle vaadata oma toitumise ja kui sümptomid üle ei lähe, küsi abi arstilt.