Meeled

Täna on rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev

Psühholoog: enesetapukatsele eelnevad selged ohumärgid (16)

Toimetas Silja Paavle, 10. september 2017 09:16
Foto: PantherMedia / Scanpix
Peaaegu alati eelnevad inimese enesetapukatsele selged ohumärgid, mida ära tundes on võimalik raskustes inimest aidata.

„Kui Eesti kaotas mullu suitsiidide läbi 183 elu, siis on seda kaugelt liiga palju. See näitab, et ühiskonnana ei oska me raskustes inimesi piisavalt aidata,“ ütles Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.  

Tema sõnul eelnevad enesetapukatsele peaaegu alati selged ohumärgid, mida ära tundes on võimalik raskustes inimest aidata. „Suurel osal juhtudest on suitsiidikatsele eelnenud pikaajaline vaimse tervise halvenemine, sageli depressioon, mis on jäänud õigel ajal kohase ravita. Oluline on olla olemas, võtta ohumärke tõsiselt ning aidata inimesel leida abi,“ ütles Oidermaa ja toob välja üheksa ohumärki, mis võivavad viidata inimese enesetapumõtetele:

*  räägib ja naljatab enesetapu teemal;

* avaldab näiteks selliseid mõtteid: “Oleks parem kui ma oleksin surnud”, “Soovin, et ma kaoksin igaveseks”, “Kui mind enam ei ole, siis…”, “Varsti ma ei tüüta sind enam.”;

* räägib surmast positiivses ja lootusrikkas toonis, näiteks “Kui ma sureksin, siis inimesed armastaksid mind rohkem”; kirjutab surma-teemalisi jutte ja luuletusi;

* käitub enda suhtes hoolimatult, temaga juhtub tihti tõsiste vigastustega õnnetusi;

* annab ära, jagab laiali või viskab ära väärtuslikke esemeid;

*  jätab perega ja sõpraga hüvasti erilisel moel, tavapärasest erinevalt;

* varub relvi, ravimeid või muid enesetapuvahendeid;

* kirjutab enesetapukirju;

Et need tunnused võivad viidata ka paljudele teistele kriisidele või vaimse tervise probleemidele, on kõige parem selliste muutuste tähelepanemisel inimese käest küsida, kuidas tal läheb või mis tal mõttes mõlgub.

Suitsiidimõtetega inimest ei tohiks jätta üksi. Depressiooni puhul on esmase abi saamiseks võimalik pöörduda perearsti poole. Kiire abi saamiseks on suuremates linnades erakorraline psühhiaatriline abi kättesaadav ööpäevaringselt. Alati on võimalik kutsuda kiirabi helistades numbril 112. 

Samal teemal

27.04.2018
Noored lõid oma vaimse tervise ühenduse
17.09.2017
VABASURMA LÄINUD POJA EMA: valu, mis sind lapse surmast kuuldes tabab, rebib sind ribadeks!
11.09.2017
KOLM LÄHEDAST MATNUD NAINE: „Sellest ei saagi kunagi päriselt üle. Aeg ainult vähendab valu...“
28.08.2017
Viis nõksu, mis aitavad mälu paremaks treenida