Terviseuudised

Uuest aastast tagab riik tüdrukutele tasuta HPV-vaktsiini (27)

Silja Paavle, 28. september 2017 15:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Uuest aastast saavad tüdrukud end tasuta vaktsineerida ka emakakaelavähi üheks olulisemaks põhjustajaks peetud inimese papilloomviiruse (HPV) vastu.

Tulevast aastast võetakse Eestis kasutusele kuue haigustekitaja (difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatustõbi, b-tüübi hemofiilusnakkus ja B-viirushepatiit) vastu kaitset pakkuv väikelaste liitvaktsiin ning tütarlapsi hakatakse vaktsineerima inimese papilloomviiruse (HPV) vastu. Riikliku immuniseerimiskava vaktsiinide tagamiseks on tuleva aasta eelarvesse planeeritud 3,97 miljonit eurot.

Samal teemal

Nakatumine inimese papilloomiviiruse ehk HPVga on üks peamisi emakakaelavähi tekkepõhjuseid. Papilloomiviiruseid on üle saja tüübi, vähki tekitab neist vaid osa. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad 70% emakakaelavähkidest ning sellest hoidumiseks soovitavdaki arstid end vaktsineerida.

Vaktsineerimine annab kaitse HPV 16 ja HPV 18 poolt põhjustatud vähieelsete muutuste ja -emakakaelavähi vastu. Vaktsineerimine ei välista emakakaela vähki haigestumise võimalust, vaid vähendab oluliselt haigestumise riske.

Eestis on emakakaelavähi esmashaigestumus ja suremus üks Euroopa kõrgemaid, haiguse tagajärjel sureb Eestis igal aastal keskmiselt 70 naist ja naiste pahaloomulistest kasvajatest on emakakaelavähk esinemissageduselt viiendal kohal. Tüdrukute HPV-vastane vaktsineerimine on käivitunud juba enamikus Euroopa Liidu liikmesriikides.
 

Samal teemal

02.02.2018
Vaktsineerimisvastased saatsid koolidele anonüümkirja
19.12.2017
Üle 10 000 naise on end Eestis HPV-nakkuse vastu vaktsineerinud
30.11.2017
Patsientide esindusühingu väited HPV-vaktsiini kahjulikkuse kohta ja kuidas asjad tegelikult on
29.11.2017
Perearstid kinnitavad: HPV-vaktsiin on ohutu