Keha

Tohoh! D-vitamiini puudus põhjustab ka lühinägelikkust (2)

Silja Paavle, 2. oktoober 2017 10:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
Krooniliselt madal D-vitamiini tase veres tekitab lühinägelikkust, ilmneb eelmisel aastal avaldatud teadusuuringust. Samas uuringus leiti ka, et päevas viis ja enam tundi päikese käes viibinud inimesed kandsid miinusprille harvem.

2016 a. novembris avaldatud Korea teadustöös võrreldi D-vitamiini taset kahel grupil inimestel, kirjutab KSA silmakeskuse blogi. Esimesse gruppi kuulusid inimesed, kes viibisid õues igapäevaselt vähem kui 2 tundi päevas ja teises grupis olid inimesed, kes viibisid igapäevaselt õues 5 ja enam tundi. Ilmnes, et neil, kes viibisid õues viis ja enam tundi, oli D-viitamini tase veres kõrgem ning teadlased seostasid seda väiksema lühinägelikkuse esinemisega.

See uuring kinnitab kahte teist fenomeni. Nii on leitud, et Austraalias ja seal elavatel noortel inimestel esineb erakordselt madal vajadus miinusprillide järele. Teada on fakt, et Austraalias viibivad lapsed ja noored enamuse aja õues olles. Singapuris seevastu esineb lühinägelikkus 97% 18-aastastel noortel. Singapuri lapsed veedavad palju aega kodus, tarbivad palju rämpstoitu, armastavad aega veeta arvutimängude ja sotsiaalmeedia seltsis vüi õpivad - õppetöö algab seal juba teisest eluaastast.

Samal teemal

05.02.2018
Peagi võib pool maailma elanikkonnast olla lühinägelik
08.11.2017
Päikesevitamiini normi hoiavad D-vitamiiniga piimatooted, muna ja kala
09.10.2017
Ema D-vitamiini puudus võib lapsel põhjustada polüskleroosi
04.10.2017
D-vitamiin: selle sügise olulisim märksõna tervisele mõeldes