Karl-Erik Taukar annetas alkoholi mittetarbimise tõttu säästetud raha SOS Lastekülale.Foto: Tiina Kõrtsini
Silja Paavle 13. oktoober 2017 13:08
Kampaania „Septembris ei joo“ ajal lubas endale kaine kuu ligi 22 000 inimest, ilmneb järeluuringust.

Tervise Arengu Instituut (TAI) pani seni rahvaliikumisena toiminud kampaaniale õla alla esimest korda ja plaanib seda korrata ka järgmisel aastal. „Kõik vahel alkoholi tarbivad inimesed ei ole liigtarvitajad, kuid alkoholivaba elu kogemus neist suurel osal puudub,“ ütles TAI ekspert Jane Alop. „Kampaania andis paljudele tõuke järele proovida, milline on enesetunne siis, kui ajule depressandina toimivat alkoholi mõnda aega üldse ei tarbi. Isegi kui pärast septembrit jätkatakse mõistlikus koguses alkoholi tarvitamist, on keha ja vaim kosunud ning inimesel on olemas kogemus mittejoojana. Loodame, et inimesed on alkoholivabast septembrikuust saanud innustust ka edaspidi vähem tarbida või jätkata alkovabalt.“

Kui kuu aega alkoholita olla ei suudetud, tuleks põhjuseid analüüsida ja nõu pidada spetsialistidega, alustada oleks mõistlik oma perearstist. Samuti on võimalik oma alkoholitarbimise hindamiseks läbi teha AUDIT-test, mille leiab veebilehelt www.alkoinfo.ee. Testi on välja töötanud Maailma Terviseorganisatsioon.

Kampaania „Septembris ei joo“ esindusnäod olid armastatud artistid Karl-Erik Taukar ja Kristel Aaslaid, kes jagasid oma kogemusi alkoholivabast kuust sotsiaalmeedia vahendusel. Alkoholi mittetarbimise tõttu säästetud raha annetas Kristel heategevusfondile Minu Unistuste Päev ja Karl-Erik SOS Lastekülale. Videokokkuvõtet Kristeli ja Karl-Eriku alkoholivabast kuust saab vaadata siit.  

Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel tarvitab alkoholi 83% täiskasvanud eestimaalastest. WHO hinnangul on 6 liitrit elaniku kohta piir, millest alates tekivad olulised kahjud rahva tervisele. Eestis on alkoholi tarvitamine praegu veel oluliselt kõrgem: 2016. aastal tarvitati Eestis 8,3 liitrit absoluutset alkoholi iga elaniku kohta.

Kampaaniat „Septembris ei joo“ rahastati Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Peeter 14. oktoober 2017 17:25
Need inimesed on tegelikult kõige tõsisemas sõltuvuses, kes peavad endale mingi programmi raames alkoholivaba kuud tegema. Et kas ma tõesti suudan olla ilma alkoholita, kas ma ikka suudan? Tegemist on sõltuvuse tunnistamisega. Kui sõltuvust ei oleks, siis ei pea alkoholivaba kuud pidama kampaania korras, vaid sa oledki lihtsalt karsklane ja võtad paar korda kuus kuskil peol või sünnipäeval paar napsu või klaasi veini. Aga võid ka võtmata jätta.
Alkoholisõltuvuseta, terve inimene võtab kord-kaks nädalas napsu (mitte ei joo ennast purju) ja ta ei tunne vajadust tõestada, et ta suudab kuu aega alkoholita olla. Tõestama peab midagi, mis on probleemiks.
Ja lõpptulemus - kuna on üldteada, et alkohol kahjustab tervist, siis miks peab alkoholist loobuma ainult septembris? Miks mitte ka oktoobris, novembris, detsembris? Ollagi terve, aktiivne, sportlik - hea isa, ema, abikaasa.
Kahju 13. oktoober 2017 15:33
Kahju neist kampaaniaga kaasa läinud inimestest! Septembris ei joonud, aga oktoobris, viinakuul, panid topelt. Jah, pulli, ja reklaamipulli peab saama!
Moderaator, sina vaimse puudega inimene, hoia oma näpud sellest komentaarist eemal.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS